NUNS podržava redakciju Južnih vesti u nameri da sudskim putem zaštiti prava svog novinara i pridružuje se njihovom zahtevu da se sporna procedura provere identiteta izmeni.
Izgovor da je Blagojević priveden zbog tog što kod sebe nije imao ličnu kartu nije, ne može i ne sme biti opravdanje za prekoračenje policijskih ovlašćenja.
Blagojević je priveden u subotu dok je izveštavao o nesreći u porti crkve u niškom naselju Pantelej u kojoj su dve osobe poginule pošto je na niih pala grana drveta. Prema saopštenju Južnih vesti, posle zabrane novinaru i snimatelju da snime mesto nesreće, policajac Interventne brigade pokušao je da ih legitimiše uz jedino objašnjenje da je “on zakon”. Kada je Blagojević odbio da pokaže ličnu kartu priveden je, zadržan je prvo u marici a potom u podrumskoj ćeliji PU bez prava na komunikaciju.
Tokom višesatnog zadržavanja nije saslušan.
“Nije sporno samo nezakonito privođenje već i zabrana snimanja događaja, posebno zbog toga što je reč o događaju od interesa za široku javnost. Osim istrage i kažnjavanja odgovornih, zahtevamo objašnjenje od ministra Ivice Dačića i direktora policije Milorada Veljovića za takvo arbitrarno pravo policije”, izjavila je je potpredsednica NUNS-a Jelka Jovanović.
NUNS će, u okviru svojih mogućnosti, kolegi Blagojeviću i Južnim vestima pružiti potrebnu pravnu pomoć.
U Beogradu, 13. septembra 2010. godine
Zakon o policiji, član 31
Prilikom primene policijskih ovlašćenja ovlašeno službeno lice postupa u skladu sa zakonom i drugim propisom i poštuje standarde postavljene Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Na način utvđren zakonom, ako je to u datoj situaciji moguće i ne bi ugrozilo izvršenje policijskog zadatka, lice prema kome se primenjuje policijsko ovlašćenje ima pravo da bude upoznato sa razlozima za to, da ukaže na okolnosti koje smatra bitnim s tim u vezi, da bude upoznato sa identitetom ovlašćenog službenog lica, koje se legitimiše, i da traži prisustvo lica koje uživa njegovo
poverenje.