To će, po svoj prilici biti rezultat višemesečnog sukoba između vlasnika veoma uticajnog Kurira Radisava Raje Rodića i uredničkog tima: glavnog urednika Đoke Kesića, njegovog zamenika Dragana J. Vučićevića i pomoćnika Svete Marjanovića. Sukob vlasnika i trojice novinara, kojima niko ne spori da su duša i telo Kurira, rezultovao je prošlonedeljnom idejom ove trojice da pokrenu novi dnevni list u kome neće biti mesta za Rodića.
– Nisam imao pojma o toj akciji – rekao je Rodić komentarišući postupak svojih urednika.
Kada se u dnevniku Danas prošle nedelje pojavio tekst u kome je stajalo da urednička trojka Kurira pokreće nove dnevne novine, Rodić je, kaže, pozvao Kesića i Vučićevića i oni su mu rekli da to nije tačno. Ali, dodaje, nekoliko sati kasnije pozvali su ga na sastanak i rekli mu da ipak odlaze da prave novi Kurir.
Svestan da sa odlaskom urednika i većine novinara od Kurira ne ostaje ništa osim imena i problema kako da održi dnevni tiraž viši od 200 hiljada primeraka, Rodić je na sve načine pokušavao da privoli aktuelnu novinarsku ekipu da promeni odluku i ne napuštaju ove profitabilne novine. Najpre je održao nekoliko sastanaka s urednicima. Na tim sastancima, kažu prisutni, vikao je na urednike tvrdeći da su ga izdali. Potom je pokušao da ih finansijskim ponudama ubedi da ostanu. Tako je zameniku glavnog urednika Draganu J. Vučićeviću ponudio milion dinara plus stan u Vrnjačkoj Banji. Dogovor, međutim, nije bio postignut i svi su ostali na ranijim pozicijama.
Nešto kasnije, kada je video da uredničku trojku ne može da slomi, Rodić je ostalim zaposlenima ponudio više plate u rasponu od 30 do 50 odsto, dok je nekima od njih ponudio i automobil. U trenutku kada se zatvara ovaj broj Evrope, neizvesno je da li je Rodić na putu da izazove razdor među novinarima Kurira ili će i taj napad biti odbijen.
Verujući da ideja i rad na današnjem tržištu vrede bar koliko i uloženi kapital, odnosno da će čitaoci prepoznati autentičnost, uređivačka trojka Kesić-Vučićević-Marjanović posle razlaza s Rodićem napustila je razrađen posao i krenula u pravljenje dnevnih novina pod imenom Dnevni Kurir ili Metro. Iako konačna odluka o imenu novih novina još nije postignuta, osnivači su, za svaki slučaj, zaštitili ime Dnevni Kurir. Urednička trojka planira da se taj list na kioscima pojavi već 12. decembra, što bi moglo da govori o tome da je njihova ideja ipak nešto starija od prošle nedelje. Istovremeno, njihova namera je da se za mesto na tržištu pre svega izbore u konkurenciji sa starim Rodićevim Kurirom, i planiraju da do kraja sledeće godine dostignu tiraž od sto hiljada primeraka.
O pravim razlozima sukoba dve strane daju različite verzije. Obe su, međutim, saglasne da je kamen razdora bila prodaja tih novina u trenutku kada su bile na samom vrhuncu. Prema urednicima, Rodić je želeo da Kurir proda biznismenu Stanku Subotiću Canetu, čemu su se urednici usprotivili. Iz krugova bliskih Rodiću tvrdi se da je on bio protiv prodaje Kurira, a da se za to zalagala urednička trojka, koja je onda njemu iza leđa sklopila dogovor sa novim finansijerom i odlučila da napusti Rodića. Istovremeno, kao jedan od razloga slovi i sukob Kurira sa Dinkićem, posle koga je ministar finansija Rodiću poslao poresku policiju, koja je utvrdila brojne zloupotrebe vlasnika novina. Tada su na scenu stupili urednici Kurira, koji su zahvaljujući svojim dobrim političkim vezama, zaustavili rat s Dinkićem i postigli kompromisno rešenje da se Rodiću omogući da porez plati u ratama. Do sukoba urednika s gazdom došlo je pošto je Rodić iz neobjašnjivih razloga nastavio da napada Dinkića.
Sledeći razlog za sukob urednika sa Rodićem je njegovo sve veće mešanje u uređivački posao.
– Kad smo počeli da pravimo Kurir – kaže za Evropu jedan od urednika – imali smo dogovor s Rodićem da se on kao vlasnik ne meša u uređivanje novina. U prvo vreme on je to poštovao, ali je poslednjih meseci počeo da nam pravi ozbiljne probleme.
Pošto je obnovio rat sa Dinkićem, protiv čega su bili urednici, Rodić je, tvrdi sagovrnik Evrope, počeo da pravi spisak poželjnih i nepoželjnih političara i biznismena u novinama.
– U jednom trenutku – kaže on – zabranio nam je da na bilo koji način, i pozitivno i negativno, pišemo o Bogoljubu Kariću. Nije dao nikakvo objašnjenje. Onda nam je zabranio da pominjemo Nebojšu Čovića, koji mu se navodno zamerio pre nekoliko godina, kada ga je sprečio da kupi neku fabriku na jugu Srbije. Tražio je da u novine ne puštamo ni Aleksandra Vučića jer mu je kao ministar informisanja pravio probleme. Išao je čak dotle da nam je bilo zabranjeno da pominjemo i nekog proizvođača pogačica sa kojim je sarađivao.
Urednici kažu da se uglavnom nisu obazirali na zahteve vlasnika i da su radili po svome, ali je vremenom to bilo sve teže. Na kraju, uredništvo je Rodiću zamerilo i osnivanje dnevnih novina Start, koje su, prema njihovim procenama, direktno ugrožavale Kurir. Problem je bio i njegovo osnivanje novinske agencije Sina, kojoj su urednici Kurira bili dužni da daju sve tekstove dobijene iz dopisništava koje bi agencija, prema svojoj volji, dalje slala drugim medijima.
Ali tikva je konačno pukla pre tri meseca, kada je Rodić optužio Kesića, Vučićevića i Marjanovića da su uzeli novac od Bogoljuba Karića. Tada su oni doneli odluku da napuste Rodića, nađu novog finansijera i pokrenu svoj Kurir.
Rodić je ipak sklon da veruje kako je slučaj Kurir politički motivisan, odnosno da je ceo sukob insceniran kako bi se uništile trenutno najuticajnije novine u Srbiji. Prema njegovoj verziji događaja, iza svega stoji državna bezbednost.
– Ne znam ko konkretno stoji iza svega, ali uveren sam da to ne bi moglo da prođe bez učešća DB – rekao je Rodić.
Iako su mediji već počeli da špekulišu kako iza novog Kurira stoje razni uticajni biznismeni, ceo projekat, saznaje Evropa, finansiraće jedan srpski biznismen iz Rusije koji za sada želi da ostane anoniman.
– U pitanju je – tvrdi izvor Evrope – naš čovek koji je novac napravio u Rusiji, gde se bavi kataloškom prodajom. Sa Srbijom nema nikakve veze, ovde nema nijedan biznis, ništa osim jednog stana u vlasništvu i nema nikakvih političkih ambicija. Njegov interes za novine je čisto finansijski: Kurir je pokazao da se marketingom u novinama mogu napraviti dobre pare, i to je jedino što ga zanima. Prethodno, urednici Kurira razgovarali su sa još nekoliko domaćih poslovnih ljudi, ali se u pregovorima pokazalo da je svako od njih imao pretenzije da direktno utiče na politiku novina.
Sa novim finansijerom urednici su sklopili ugovor kojim on garantuje da se neće mešati u uređivanje novine, dok je on zahtevao da svu odgovornost – pravnu, krivičnu i finansijsku – snosi glavni i odgovorni urednik. Finansijer je, takođe, dao novac, obezbedio prostor i tehniku, platio štampanje mesec dana unapred i obavezao se da će ulagati u novine sve dok ne počnu da se same isplaćuju. Kao vlasnici novog Kurira upisani su Kesić, Vučićević, Marjanović i Darko Kačavenda, dosadašnji tehnički urednik Kurira.
Ono što je posebno zanimljivo jeste činjenica da je novi Kurir prvi novinski projekat u kome su ideja i rad više vrednovani od uloženog kapitala. Zato bi njegov eventualni uspeh mogao na tržištu novina da dovede do pomeranja odnosa, gde novine čine bogati vlasnici, bogati distributeri, bogate marketinške agencije i siromašni novinari i urednici. Odatle se možda naslućuje i stvarni razlog razlaza u Kuriru. Te novine za dve godine narasle su do razmera koje niko od učesnika u poslu nije planirao i posao je nadrastao ili jedne ili druge. A koga zapravo, videće se od uspeha na tržištu novog Kurira, kao i od toga koliko će čitalaca uspeti da zadrži stari.
Marija Kordić