Rasprava zbog zakona

Beograd – Novi Zakon o informisanju ponovo je produbio jaz u vladajućoj koaliciji. Ministar Nebojša Bradić juče je na tribini Nezavisnog udruženja novinara Srbije poručio zameniku premijera Ivici Dačiću da ne „redizajnira zakon“, dok mu je ministar policije uzvratio da se „čuva lustracije“.
– Donošenje zakona o informisanju nije kraj, već jedan novi početak. Svi državni organi dužni su da ga sprovode. I MUP mora da sprovodi zakon, a ne da se bavi njegovim redizajniranjem – poručio je ministar kulture Nebojša Bradić na jučerašnjoj tribini NUNS.
Ivica Dačić, u svojstvu zamenika premijera Srbije, kratko je odgovorio na Bradićevu prozivku.


Svi zakoni se, naravno, poštuju. Samo nemojte posle da neko bude lustriran zbog primene zakona, kao što je bilo posle 2000. godine.
Ovaj žestoki dijalog između kolega ministara usledio je posle Dačićeve inicijative da se izradi potpuno novi zakon o javnom informisanju i poziva upućenog predstavnicima vlasti, medija, novinarskih udruženja i međunarodnih organizacija da se aktivno uključe u izradu novog, za sve prihvatljivog zakona.
Medijska udruženja i stručna javnost podržali su ideju zamenika premijera, dok su u G17 plus ocenili da je reč o Dačićevom političkom marketingu.
Nadica Momirov, državni sekretar Ministarstva kulture, izjavila je da ne želi da komentariše Dačićevu opasku, ali je, ipak, navela:
– Očekujem da se ministar bavi svojim poslom i jasno je definisano zakonom čime se MUP bavi. Nadam se da će se potruditi i više angažovati da se pronađu ubice novinara.
Ministarka pravde Snežana Malović juče su na tribini NUNS izneli svoje viđenje primene novog zakona.
– Ja sam odgovorna za primenu ovog zakona i dići ću glas ako bilo koji pravosudni organ nepravedno postupi – rekla je Malovićeva i dodala da će u saradnji sa Oebsom, Ministarstvo pravde sprovesti obuku sudija i tužilaca.
S druge strane, portparol republičkog javnog tužioca Tomo Zorić obećao je srpskoj javnosti da će tužilaštvo „zaštiti novinare“.
– U tužilaštvu imamo principijelni stav da je Evropska konvencija o ljudskim pravima iznad svih zakona, pa i iznad Zakona o informisanju. Ona garantuje novinarima da mogu da štite svoje izvore informacija i otvoreno izražavaju sumnju u zakonit rad državnih organa, ukoliko je to saopšteno u javnom interesu. Tužilaštvo će prepustiti sudu da oceni da li su teze nižih javnih tužilaštava zasnovane na zakonu i u skladu sa odredbama Evropske konvencije – poručio je Zorić.
Štaviše, Zorić je naveo i da novinari neće biti gonjeni ukoliko prenesu izjavu javne ličnosti.
Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović se, međutim, pita „gde u zakonu piše da novinari neće biti kažnjavani?“
– Već vidim da će se zakon selektivno primenjivati. Odnosno, neće se primenjivati na političare, ako neku njihovu izjavu proglase za kažnjivo delo. I ostalo što gospodin Zorić navodi još više me brine i otvara samo nove dileme u pogledu ovog zakona – zaključila je Smajlovićeva.


O. Nikolić

Tagovi

Povezani tekstovi