Ratni rukopis

Beograd – Pokušaj ubistva novinara nedeljnika Vreme Dejana Anastasijevića mogao bi da potiče od paravojnih ili parapolicijskih službi i bivših pripadnika tajne policije, slažu se stručnjaci za bezbednost, sagovornici Kurira. Podsetimo, nepoznate osobe su u subotu, nešto pre tri sata, pokušale da ubiju Dejana Anastasijevića, podmetnuvši dve bombe kašikare na prozor njegovog stana.


Na sreću, eksplodirala je samo jedna bomba, a usled detonacije oštećen je prozor spavaće sobe i vozila koja su se nalazila u blizini. Marko Nicović, bivši šef beogradske kriminalističke policije, u izjavi za Kurir tvrdi da napad na Anastasijevića nije delo nekog ludaka ili strane obaveštajne službe. Ali, smatra da je moguće da su pojedinci iz domaće službe upleteni u ovo delo.


– To mogu biti bivši članovi službe ili eventualno pripadnici BIA koji su u vezi s njima. Ozbiljne strane službe ne rade takve stvari. Počinioce treba tražiti u krugovima koje je novinar pogađao svojim tekstovima. Dakle, među ratnim profiterima, onima koji su na ratištima odlučivali o životu i smrti, ili među učesnicima organizovanog kriminala. Napad potiče iz tih struktura – siguran je Nicović.


Mali je krug poznavalaca eksploziva, napominje on, što bi državi trebalo da olakša nalaženje počinilaca. Ipak, Nicović ne veruje da će se to i dogoditi.
– Država je totalno nemoćna. Ne samo kada su u pitanju oružana ubistva već čak i ona počinjena eksplozivom, gde je daleko uži krug osumnjičenih. Imamo primer nerazrešenog ubistva eksplozivom predsednika FK Bežanija Gorana Mijatovića, svedoka pokušaja atentata na Vuka Draškovića u Budvi. Ni počinilac podmetanja eksploziva ispod automobila vlasnika Kurira Radisava Rodića nikada nije pronađen – zaključuje Nicović.


Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti, smatra da meta nije bio Dejan Anastasijević, budući da nije ni biznismen, ni svedok, već deo običnog sveta.
– Smatram da je napad zastrašivanje svih koji oštro, poput novinara Vremena, pokreću pitanja o presudama i zločinima. Anastasijević je meta zbog svojih tekstova. Po motivu, postavljač bombe mogao bi da bude i neki ludak, koji je ufiksirao Anastasijevića kao neprijatelja. Ali, postavlja se onda pitanje otkud tako nekome bomba i znanje kako da je postavi. Danas više nije tako lako doći do eksploziva – kaže Dragišić.


On, međutim, očekuje da policija brzo i lako reši ovaj slučaj. Postoji osumnjičen krug ljudi koji bi, prema Dragišićevom mišljenju, policija već trebalo da je uzela u obzir.
– Policija je u poslednje vreme bila efikasna, uhvatila je odgovorne za pretnje dopisniku Bete u Novom Sadu, kao i nasilnike koji su upali u prostorije Sandžačke demokratske partije u Zemunu. Ako se ovo ne otkrije, ostaće ozbiljne posledice – dodaje Dragišić.


Inače, ne postoji precizan podatak koliko je novinara u poslednjih petnaestak godina napadnuto. Prema informacijama Nezavisnog udruženja novinara Srbije, u toku 2006. godine bilo je oko 50 prijavljenih napada. U toku 2007. statistika beleži u proseku pet do šest prijavljenih napada mesečno. Međutim, na sudu u Srbiji dosad još niko nije odgovarao za ubistvo i napad na novinara.


S. Vidić

Tagovi

Povezani tekstovi