RSF traži pravdu za najmanje 12 napadnutih novinara tokom protesta u Srbiji

RSF

Reporteri bez granica (RSF) saopštili su da se novinari, koji su redovno izloženi fizičkim napadima, nalaze na prvoj liniji nasilja koje, kako su naveli, sprovode policija i pristalice predsednika Vučića tokom antikorupcijskih protesta koji potresaju Srbiju od novembra. RSF zahteva da vlasti zaustave ovo nasilje i kazne odgovorne.

 

Srpski premijer Miloš Vučević, koji je podneo ostavku 28. januara, ostavio je iza sebe katastrofalan bilans kada je reč o bezbednosti novinara: za samo tri meseca, najmanje dvanaest novinara napadnuto je tokom antikorupcijskih demonstracija, ističe RSF.

 

Srednjoškolci, studenti, radnici i penzioneri, kako se podseća, protestuju gotovo svakodnevno od 1. novembra, kada je u Novom Sadu, drugom najvećem gradu u zemlji, poginulo 15 ljudi.

 

Istovremeno, snage bezbednosti i članovi predsednikove stranke nastoje da ometaju izveštavanje o protestima svim sredstvima, uključujući fizičko nasilje, uvrede i druge taktike koje otežavaju rad novinara, koji su ponekad primorani da beže radi sopstvene bezbednosti, ukazuju iz RSF.

 

„Dvanaest nedelja protesta, najmanje dvanaest napadnutih novinara. Ovo nasilje, bilo da dolazi od policije ili pristalica vladajuće stranke, predstavlja neprihvatljivo kršenje prava novinara i mora biti sankcionisano krivičnim i disciplinskim merama. Sve vlasti, bez obzira na to kojoj vladi odgovaraju, moraju garantovati bezbednost novinara na budućim protestima“, poručio je Pavol Salaj, šef odeljenje za EU i Balkan u RSF.

 

RSF podseća da su 27. novembra 2024. godine, dok je izveštavala sa antivladinog protesta u Beogradu, novinarku nezavisne televizije N1 Jelenu Mirković dva puta napale Vučićeve pristalice. Prilikom prvog napada, pretučen je i njen kamerman Aleksandar Cvrkotić, a njene povrede morale su biti sanirane u bolnici, podseća se u saopštenju.

 

Dodaje se i da je ministar finansija Siniša Mali 26. januara oteo telefon novinarki Danici Ilić dok je pokušavala da ga intervjuiše ispred restorana u Beogradu. Nedelju dana ranije, 17. januara, pet novinara — Darko Eker sa TV Nova S, Dragana Prica Kovačević i Žarko Bogosavljević sa Radija 021, Ksenija Pavkov sa televizije N1 i Aleksandar Latas iz dnevnog lista Danas — napadnuti su od strane policije tokom protesta u Novom Sadu.

 

Javno tužilaštvo pokrenulo je istrage za najmanje četiri fizička napada na novinare.

 

Srbija se, kako se ukazuje, trenutno nalazi na najnižoj poziciji u svojoj istoriji na Svetskom indeksu slobode medija RSF-a, zauzimajući 98. mesto od 180 zemalja i teritorija u 2024. godini.

 

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi