RTS tres!

„Veoma cenjena gospođo Filipovski,
znajući za Vaš neporecivi lični doprinos demokratizaciji Srbije, poštujući sve što ste dosad učinili na korist ovog naroda, građana i države – uključivši ‘Otvoreno pismo’, upućeno RTS-u – i prigodne javne nastupe tim povodom – dostavljam u zakonskom roku odgovore na sva Vaša pitanja.



Da li RTS signalom pokriva čitavu teritoriju Srbije?



– Da. Ali, pre rata. Prvi program je svojevremeno pokrivao oko 95 procenata stanovništva. Onda je, sećate se, NATO bombardovao Srbiju srušivši naše antenske stubove, predajnike, objekte i opremu na 84 lokacije. Prema revizorskim nalazima, ukupna šteta naneta RTS-u premašuje pola milijarde dolara. Naši spretni inženjeri i majstori obnovili su mrežu kao improvizovano, privremeno rešenje. Privremena improvizacija traje već sedam godina. Budući da ste, kao stranka, istaknuti član vladajuće koalicije, skrećem Vam pažnju da, po novom zakonu, celokupna emisiona tehnika pripada državi. Dakle, srpska vlada je pred zakonom odgovorna da osnuje javno preduzeće za gazdovanje emisionom mrežom i pokrije što veći deo teritorije signalom. Učinite uslugu građanima i uputite otvoreno pismo Vladi, čiji ste istaknuti element, sa pitanjem: ‘Kad će Vlada ispuniti zakonsku obavezu, osnovati javno preduzeće, uložiti novac i pokriti čitavu Srbiju signalom odgovarajućeg kvaliteta?’



Zašto građani Srbije koji nemaju signal moraju da plaćaju pretplatu?



– To jeste nepravedno. Ali, usvojen je evropski standard po kojem za školstvo plaćaju zaposleni koji nemaju decu, za zdravstvo plaćaju i zdravi, a za tehničko unapređenje mreže javnog servisa u Evropi plaćaju svi građani, bez obzira na to da li gledaju određeni program…



Koji političari, vlasnici produkcijskih, marketinških i drugih firmi posluju sa RTS-om?



– Sa dubokim žaljenjem konstatujem da na RTS-u ne postoji evidencija političara koji imaju svoje kompanije, a posluju sa nama… Ukoliko, pak, vlast, sudeći po vašem pitanju, ima „crne liste“ zabranjenih kompanija, spisak neprijateljskih ili opozicionih firmi sa kojima RTS nije dozvoljeno da posluje, molim Vas da nam takvu listu dostavite.



Da li novac građana Srbije od pretplate (preko političara, vlasnika firmi koje posluju sa RTS-om) završava u džepovima pojedinih političara i stranaka?



– Za odgovor na ovako postavljeno pitanje upućujem Vas na specijalizovane službe države Srbije koje poseduju niz tehničkih i kadrovskih resursa, te zakonska ovlašćenja i dobru volju da, čuvajući zakon, proveravaju biznismene, političare, stranke i što da ne – medije… Moje je da taj novac, u poslu sa RTS-om, zarade pošteno. Da bude dobro i RTS-u i njima. Ako vaše pitanje sugeriše da je u međuvremenu ukinuta slobodna trgovina, molim Vas da me o tome zvanično obavestite. Unapred, blagodarim.



Obelodanite ugovor o kupovini prava prenosa Svetskog prvenstva u fudbalu…



– Naravno. Odmah. Vašem ovlašćenom predstavniku svi ugovori za koje ste zainteresovani stoje na raspolaganju. Nemamo šta da krijemo. Kako smo kupili prvenstvo? Posle gašenja BK, kompanija koja je otkupila prava prenosa (Dajrekt medija) otvorila je neku vrstu tendera po pozivu. RTS je pobedio na licitaciji ne samo zahvaljujući visini ponuđene sume (već smo je objavili – 3,1 milion evra), već zbog tehničke osposobljenosti da u kratkom roku sve pripremimo i našem gledalištu prikažemo najveću predstavu na svetu. Da ste mi na vreme signalizirali tragičnu okolnost – da bilo koji političar sumnjive biografije ili nepriličnog držanja po pitanju nacionalnih interesa stoji iza ‘Dajrekt medija’ – nikad ne bih trgovao sa tom najvećom srpskom marketinškom kućom. Ispravnije je da Srbi ne vide svetsko prvenstvo, no da ga gledaju posredstvom ‘moralno-politički’ posrnule firme?



Zbog pominjanja u javnosti da pojedini urednici RTS-a imaju enormne plate, NS traži da podaci o primanjima svih zaposlenih budu dostupni javnosti.



– Dakako. Prosečna zarada na RTS-u je 23.231 dinar, najviša startna plata za avgust – 54.000, najniža – 9.000 dinara.
Stručna sprema rukovodilaca i novinara?
– Na vrhu menadžmenta ili kolegijuma svi, sem mene, imaju završen fakultet. Pitanje je stila, korektnosti ili netalenta da neko, ovom opšte poznatom činjenicom, podstiče rast mog uočljivog kompleksa niže vrednosti. To je tako lako, da nije teško. Ako razumete ovu malu igru reči.



Dajte nam odgovor na optužbe oko navodnih malverzacija i nepovoljnih ugovora o reklami?



– Recite mi, svojim rečima, šta Vas konkretno interesuje? Dobićete odgovore. Prepisivanje pitanja iz tabloida, citiranje baritonskog službenika konkurentske televizije, zatim pitanja preuzetih od propale bivše vlasti, koja je vašem predsedniku stranke radila o glavi, derivati pitanja iz moje polemike sa vlasnikom komercijalne televizije, koja neumitno klizi ka trećem mestu gledanosti u Srbiji, ne pristoji gospođi namernoj da entuzijastički uklanja ‘nedoumice i kontroverze’ u srpskoj javnosti. Zar želite da uzvratim pitanjima zasnovanim na tabloidnim glasinama?



Zbog krajnje loših uslova rada dopisništava RTS-a, objavite koliko je uloženo u dopisništva od uvođenja pretplate.



– Vaša konstatcija o ‘krajnje lošim’ uslovima rada dopisništava RTS-a nije tačna. Opremljenost i uslovi rada u 22 dopisništva širom Srbije, u proseku, iznad je proseka RTS-a. Za potrebe 190 ljudi, funkcionisanje sistema, program, opremu i najam prostorija godišnje izdvajamo više od stotinu miliona dinara. Od prvih pretplata naredio sam da se za dopisništva kupi 11 modernih JVC kamera. Međutim, stanje bi bilo neuporedivo bolje da vaša vlada, pre tri godine, na dan mog postavljenja na čelo RTS-a, nije hrabro smanjila budžet RTS-a sa 54 miliona na 21 milion evra…
Na današnji dan u RTS-u radi 3.870 radnika, što je, otprilike, polovina zaposlenih u odnosu na 2001. godinu. Idemo, uz odluku UO, na dalju racionalizaciju. Do kraja septembra, za devet meseci pretplate, uprkos široko instrumentalizovanoj antikampanji, prikupljeno je 3,6 milijardi dinara. Građani Srbije, na tom svojevrsnom referendumu, podržali su svoj RTS. A onda su ne samo pretplatom, već i fantastičnim odzivom gledalaca, podržali naš program. Od naplaćenih 404,5 miliona dinara, posle provizije EPS-u, posle podele novca sa RT Vojvodine, RTS-u ostaje 272 miliona dinara mesečno. To je za oko 30 procenata manje od svote potrebne za vraćanje dugova, snimanje novih emisija, obavljanje neophodnih poslova Javnog servisa u školskom, naučnom, dokumentarnom, kulturnom i serijskom programu, te povećanje zarade najboljim radnicima…“

Tagovi

Povezani tekstovi