Šabić: Visok stepen nediscipline organa vlasti i funkcionera

Od toga da li će političari prestati da oblikuju zakonodavnu aktivnost saobražavajući je interesima tajkuna, ili da finansiraju stranačke aktivnost i kampanje novcem iz javnih preduzeća, zavisi da li će čelnici EU omogućiti građanima Srbije da o sopstvenom trošku, uz pasoš, slobodno izađu iz zemlje. Samo se u Srbiji, izgleda, smanjenje korupcije odnosno krađe i blokade nelegalnih puteva novca odvija zbog vizne liberalizacije. Parola „uhvati lopova“ ne podiže se zbog toga što je krađa nezakonita, većda bi Evopska unija ukinula vize i otvorila granice i za ljude sa planete Srbije.


 


Iako su eksperti EU došli da ocenjuju primenu evropskih zakona, srpski zvaničnici dočekali su ih prezadovoljni činjenicom da je jedan broj iz tog paketa izglasan. Na pitanje zbog čega ne funkcioniše Agencija za borbu protiv korupcije, predstavnici vladajuće garniture ističu da je zakon usvojen, ali da će početi s primenom za bezmalo godinu dana. Da li je neophodno da toliko traje njihov konačni oproštaj sa neodoljivom slobodom uzimanja „ničijeg“ novca građana Srbije?


 


Na pitanje zbog čega onemogućavaju Povereniku za informacije od javnog značaja uslove za rad, čime grubo ukidaju građanima pravo da imaju uvid u to što vlasti rade, oni se bave „kenjkavom“ ličnošću Rodoljuba Šabića – nikome nije dobro, ni mi nemamo uslove za rad; Šabićse stalno nešto buni; Lako je njemu u poziciji u kojoj je na platnom spisku Vlade, a ovamo stalno kritikuje… Konačno ustupanje prostorija za rad Povereniku, dogodilo se neverovatnom slučajnošću neprijatnog saznanja da eksperti EU nameravaju da posete i Šabića. Predstavnici vlasti, valjda vođeni logikom pitanja gde će ih Poverenik primiti, odlučili su da na dan dolaska misije EU dodele toj nezavisnoj instituciji prostorije za rad. Šabićse sigurno našao u nezgodnoj poziciji. Nije stigao ni da se useli, a eksperti EU većsu zazvonili na ta nova vrata.


 


Poverenik za informacije od javnog značaja preneo je misiji Evropske komisije da se skoro sve nezavisne nadzorne institucije suočavaju sa preprekama u radu. „Dao sam čitav niz indikativnih primera koji pokazuju visok stepen nediscipline organa vlasti i funkcionera prema nekim obavezama koje su utvrđene antikorupcijskim zakonima. To mora pod hitno da se promeni, to što zovemo političkom elitom ili državnom strukturom mora da ponudi pozitivan, a ne negativan primer“, rekao je Šabić.


 


Fokus misije koja je juče napustila planet Srbija, bila su pitanja koja se tiču pravosuđa, borbe protiv korupcije, pranja novca i zaštite podataka. Međutim, u narednih šest nedelja u Beogradu će boraviti još tri misije koje će proveravati implementaciju „mape puta“ koja je Srbiji predata u aprilu prošle godine. Evropska komisija će izveštaj predstaviti na proleće, nakon čega se odluka o ukidanju viza za građane Srbije prebacuje sa tehničkog na politički nivo.


 


Prašina se još nije ni spustila, a potpredsednik Vlade, Božidar Đelićiskoristio je priliku da pre nego što građani Srbije počnu da rade svoj izveštaj o utiscima nakon posete misije EU, kaže da je Vlada u poslednjih šest meseci uradila 75 odsto posla po pitanju usvajanja zakona, a Skupština 39 odsto. Kancelarija za evropske integracije saopštila je brže bolje da je Srbija ispunila 29 odsto Nacionalnog programa za integraciju u Evropsku uniju, pošto je u drugoj polovini 2008, od planiranh 89 propisa usvojeno 26.


 


I pored toga što još nije rešen kako treba problem sa biometrijskim pasošima, možemo čuti najave da će građani slobodno moći da putuju većza par meseci. Navikli su, valjda, na lažna obećanja. Nije strašno. Pitanja da li će sve zemlje zapadnog Balkana u paketu stupiti na belu šengen listu i da li EU skriva svoje izveštaje od očiju javnosti, kako ne bi podsticala rivalstvo između zemalja u regionu, deluju naspram problema koje ima Srbija, bledo i beznačajno.


 


Snežana Čongradin

Tagovi

Povezani tekstovi