Saopštenje UPR preporuke za unapređenje ljudskih prava koje su upućene Srbiji

UPR

Republika Srbija predstavila je pred Savetom za ljudska prava državni izveštaj o ispunjenosti preporuka dobijenih u okviru 3. ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda. Tom prilikom, otvoren je interaktivni dijalog u kojem je učestvovalo 94 delegacije država članica UN koje su Srbiji uputile 260 preporuka za unapređenje ljudskih prava. Država Srbija je prihvatila 193 preporuke dok je za preostalih 67 preporuka dužna da dostavi odgovor do 11. septembra kada počinje 54. sednica Saveta za ljudska prava. Finalne preporuke koje budu usvojene sa ciljem unapređenja ljudskih prava odnose se na petogodišnji period, do 2028. godine.  

 

Platforma organizacija za saradnju sa mehanizmima UN za ljudska prava izražava zabrinutost zbog činjenice da postoje brojne oblasti ljudskih prava u kojima Srbija nije učinila napredak. Veliki broj preporuka koje su upućene Srbiji identične su onim iz prethodnog ciklusa iz 2018. godine.

 

Detaljnije u saopštenju Platforme u prilogu mejla kao i na ovom linku:https://platforma.org.rs/saopstenje-platforme-upr-preporuke-za-unapredenje-ljudskih-prava-koje-su-upucene-srbiji/

 

Platformu organizacija za saradnju sa mehanizmima UN za ljudska prava osnovalo je 17 organizacije civilnog društva, koje imaju iskustvo i prepoznaju potrebu i značaj kontinuiranog i na dokazima zasnovanog procesa izveštavanja UN tela, kao i praćenje primena preporuka koje mehanizmi upućuju Republici Srbiji. 

 

Platformu su osnovale i čine sledeće organizacije: Astra; Atina; A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava; Beogradski centar za ljudska prava; Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije; Centar za prava deteta; FemPlatz; Grupa 484; Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S; Komitet pravnika za ljudska prava YUCOM; Međunarodna mreža pomoći I.A.N.; Mreža organizacija za decu MODS; Nacionalna organizacija Osoba sa Invaliditetom; Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Mreža SOS Vojvodina, Stalna konferencija romskih udruženja građana, Gayten, Centar za dostojanstven rad, Fondacija Centar za demokratiju, XY Spectrum, Mreža psihosocijalnih invovacija-PIN, Centar za prava LGBTQA osoba – GETEN, Da se zna, ERA.

Radom Platforme koordinira Beogradski centar za ljudska prava.

 

Tagovi

Povezani tekstovi