Krivična prijava tereti novinare u štrajku da su počinili više ogrešenja kao što je, na primer, organizovanje konferencije za medije uoči početka štrajka u prostorijama redakcije i to u radno vreme (konferenciji je, između ostalih, prisustvovao i Nino Brajović, predsednik UNS-a). Na teret im se stavlja i da su u vreme štrajka ometali ostale kolege da obavljaju posao, da su pokvarili samo šifrirane kompjutere i da nisu poštovali radno vreme.
„Saslušani štrajkački kažu da su sve to ogoljene neistine: da su u zakonitom štrajku, da nikoga ne ometaju i da svaki protestni skup uredno prijavljuju i plaćaju. Uz validnu dokumentaciju kažu da imaju i brojne svedoke.
– Za 30 godina rada u novinarstvu nisam mogla ni da sanjam da ću se naći u ovakvoj situaciji da bivam ispitivana kao da sam član neke kriminalne grupe. Pa ja se, kao i moje kolege, godinama potpisujem ispod svojih tekstova i svi znaju ko smo, ali izgleda da za neke to ništa ne znači. Šta da vam posle svega kažem, već da sam se osećala mučno, neprijatno i poniženo kaže rezignirano Radenka Filipović, predsednica štrajkačkog odbora zaposlenih u valjevskom nedeljniku.
Saslušani novinar Slobodan Ćirić objašnjava da se uz sve neprijatnosti nije plašio ovog informativnog razgovora, jer su sve činjenice na njihovoj strani.
– Ovo je najgori mogući način na koji sporni novi direktor i urednik Jovan Bugarski i osnivač pokušavaju da prekinu naš štrajk. Umesto naših nekoliko ponuda da razgovaramo, pregovaramo i tražimo kompromisno rešenje, oni nas „bacaju“ policiji u ruke. Mislim da je posredi pokušaj našeg zastrašivanja, ali mi od štrajka i zahteva da se smeni Bugarski nećemo ni po koju cenu odustati – veli Ćirić, uz napomenu da su o jučerašnjem slučaju obavešteni UNS i druge relevantne institucije.
– Policijski informativni razgovor skrenuo je pažnju i Kancelarije OEBS u Beogradu.