Sedmoj sili nikad teže

– U mnogim zemljama, kakve su, recimo, Slovenija i Hrvatska, još nisu potpisani granski kolektivni ugovori, a u nekima su razgovori o ugovorima potpuno zamrznuti – rekla je ona.


Dragana Čabarkapa, predsednik Sindikata novinara Srbije, navela je da je stanje loše i u evropskim medijima, „čak i u skandinavskim zemljama danas novinari moraju štrajkovima da traže svoja prava“


– U Srbiji nemamo potpisane kolektivne ugovore, a ne možemo ni da počnemo pregovore o njihovom potpisivanju jer ne postoji poslodavačka organizacija sa kojom bismo mogli da razgovaramo – rekla je ona, a Milan Bečejić, direktor RTV Šabac, pozvao je dva novinarska udruženja da se ujedine jer su na istoj strani.


– Ko će da nas štiti ako se sami ne štitimo? Često se govori o pritiscima na medije, ali pritisaka nema. Problem je nepostojanje otpora. Nedavno je stigla direktiva lokalnim odborima DSS-a da preuzmu što više medija. Negde im je to uspelo, ali u Šapcu su naišli na otpor – istakao je Bečejić.


Nino Brajović, predsednik UNS-a, rekao je da je danas položaj novinara najteži, mada ne i najgori u poslednjih 60 godina.
– Nekada smo bili društveno-politički radnici i imali neki položaj u društvu, a danas su novinari svedeni na najamne radnike koji su vlasništvo poslodavaca. Novinari i medijski radnici bi trebalo da rade u interesu javnosti, a ne u interesu poslodavaca – tvrdi on.


Đoko Kesić, glavni i odgovorni urednik Presa, pitao je ostale govornike koja je razlika između društveno-političkih i najamnik radnika.
– Stvar je ista, samo su se danas gazde promenile. Nezavisno novinarstvo ne postoji, ni ovde, ni bilo gde u svetu. Što se tiče sumnjivog kapitala koji ulazi u medije, sumnjiv je i kapital mnogih svetskih bogataša – rekao je on i dodao da „trenutno vlada duhovna i materijalna beda, protiv koje ništa ne možemo“.


– Često se govori o tabloidizaciji medija u Srbiji, pa i tabloidizaciji same Srbije, ali naši tabloidi su mala deca u poređenju sa tabloidima u svetu. Vreme prave žute štampe će tek doći i to će pojesti mnoge novine.


Nadežda Gaće, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije, smatra da novinari ne mogu biti iznad društva u kome žive.
– Dva udruženja novinara često sarađuju, a mediji moraju biti slobodni od države. U Ustavu to nije jasno precizirano – rekla je ona i dodala da postoji opasnost da sumnjivi ljudi kupe medije, ali da će tržište rešiti taj problem.


A. Ivanović

Tagovi

Povezani tekstovi