Šesti rođendan FakeNews Tragača

Izvor: Fake News Tragač
Izvor: Fake News Tragač

Na današnji dan 2017. započeli smo rad na FakeNews Tragaču. Naša redakcija je od tada objavila stotine analiza lažnih i manipulativnih vesti, a godina za nama bila je posebno uspešna. U tom svetlu, želeli bismo da se na svoj šesti rođendan osvrnemo na šest stvari koje su nas učinile ponosnim ove godine.

 

 

1) Članstva u međunarodnim mrežama

 

FakeNews Tragač postao je član Međunarodne mreže za proveru činjenica (IFCN) i Evropske mreže standarda provere činjenica (EFCSN). Ovo je za nas bilo veliko priznanje, jer je usledilo nakon niza opsežnih evaluacija našeg rada. Šta to znači u praktičnom smislu? Povezali smo se sa kolegama iz Evrope i sveta, dodatno smo razvili svoju metodologiju i interni kodeks, prihvativši poseban mehanizam nadzora kvaliteta našeg rada. Ukoliko čitaoci ili mediji nisu zadovoljni odgovorom Tragača na prigovor koji su podneli, sada mogu da se obrate i navedenim mrežama, a naša redakcija će prihvatiti procenu nezavisnih eksperata.

 

 

 

2) Ozvučavanje sajta

 

Ovog leta započet je proces ozvučavanja FakeNews Tragača, a opcija „Čitaj mi“ – kao što joj samo ime kaže – omogućava slepim i slabovidim osobama (ali i onima koji iz drugih razloga nisu u prilici da čitaju tekst) da naše analize slušaju. Želeli smo da na ovaj način Tragač učinimo pristupačnijim i nastojaćemo da tu ideju dodatno razvijamo u budućnosti.

 

 

3) Mitopedija

 

Nova rubrika – Mitopedija – pokrenuta je krajem ove godine, s idejom da ponudi proverene, dobro istražene i zanimljive odgovore na učestale mitove i urbane legende. Da li se Kineski zid vidi sa Meseca? Da li brijanje čini dlaku jačom? Možemo li iz rukopisa iščitati osobine nečije ličnosti? Odgovore na ova pitanja možete već sada potražiti u Mitopediji, a za narednu godinu pripremamo i desetine drugih tekstova.

 

 

4) Istraživanja

 

Osim standardnih analiza, ove godine smo sproveli i šest većih istraživanja. Bavili smo se fenomenima dipfejk pornografije, parapsiholoških eksperimenata i Mandela efekta u onlajn prostoru. U istraživanju „B(r)ojno stanje“ analizirali smo kako mediji precenjuju i potcenjuju broj učesnika protesta, dok je „Cena Dikensove ergele“ posvećena mehanizmima poređenja cena, plata i penzija „nekad i sad“. Naše poslednje istraživanje za ovu godinu – „Osnove nestorologije“ – bavi se narativima iz knjige „Između dva sveta“ Branimira Nestorovića, doktora, a odnedavno i jedne od ključnih figura domaće političke scene.

 

 

5) Eksperimenti

 

I ove godine smo se trudili da razvijamo nove, zanimljive pristupe proveri podataka. U oktobru smo organizovali prvu javnu fektčeking debatu, na kojoj smo uz pomoć eksperata – dr Vladimira Đurđevića sa Fizičkog fakulteta i dr Milana Ćirkovića iz Astronomske opservatorije u Beogradu – analizirali narative iz knjige Elane Frilend „Hemijski tragovi, HAARP i potpuna dominacija na planeti Zemlji“, objavljene 2019. u izdanju Mašinskog fakulteta. Uz to, realizovali smo i prvu fektčeking reportažu: krenuli smo na jug, put sela Donje Sinkovce, da bismo proverili koliko ima istine u priči o jednom svešteniku, traktoru i fudbalskom terenu. O čemu se radi, pogledajte ovde:

 

 

Izvor: Fake News Tragač

Tagovi

Povezani tekstovi