Slučaj Ćuruvija i dalje bez epiloga

Ćuruvija je ubijen na ulazu zgrade u kojoj je stanovao u Svetogorskoj ulici, na Uskrs 11. aprila 1999. godine, u vreme trajanja NATO-bombardovanja. On je ubijen iz automatskog pištolja, najverovatnije škorpiona, a u momentu zločina s njim je bila njeggova nevenčana žena, istoričarka Branka Prpa.


Kasnija istraga je utvrdila da su pripadnici Državne bezbednosti danonoćno pratili Ćuruviju, kao i da su se iznenada, uoči samog ubistva, povukli. O tome je javnost upoznata kada je na svetlo dana iznet dokument poznatiji pod nazivom dosije Ćuran.


U januaru 2007. godine Specijalno tužilaštvo je podnelo zahtev za sprovođenje određenih istražnih radnji u vezi sa ubistvom Ćuruvije, saslušeno je više od 50 predloženih svedoka, a trenutno se saslušavaju novi svedoci u dopuni istrage. Zatraženo je i novo medecinsko-balističko veštačenje. Nikakve informacije o saslušanima, niti o tome šta su rekli pred istražnim sudijom nisu poznate javnosti s obzirom na to da ovaj predmet ima oznaku državne tajne.


Među osumnjičenima za umešanost u ovaj zločin pored bivše predsednice JUL-a Mirjane Marković, u javnosti su se pominjala imena nekih pripadnika Državne bezbednosti, među kojima je Ratko Romić. On je pod tom sumnjom i priveden u vreme akcije Sablja, ali je negirao umešanost u ovo ubistvo. Kasnije je pušten iz pritvora, tužio je državu i dobio jednu od najvećih odšteta.


Izvesni očevidac ubistva je kao Ćuruvijinog ubicu identifikovao Luku Pejovića, koji je likvidiran u jesen 2000. godine, ali to nikad nije dobilo zvaničnu potvrdu.

Tagovi

Povezani tekstovi