Sudska procedura ubistva novinara Slavka Ćuruvije ne može da počne jer su i posle više od sedam godina dokazi protiv onih na koje se sumnja prilično slabi za sud. Iako je slučaj za policiju rešen i postoji sumnja ko je naredio, organizovao i počinio taj zločin, za otvaranje sudske istrage potrebno je više od onoga čime specijalni tužilac trenutno raspolaže.
To je razlog zbog čega tužilaštvo okleva sa otvaranjem istrage. Slučaju „Ćuruvija”, tvrde obavešteni, nedostaje samo svedok saradnik.
– Ako bi istraga bila pokrenuta sada i ako ne bude bilo prikupljeno dovoljno dokaza za podizanje optužnice, više ne bi bilo moguće pokrenuti postupak protiv istih osoba i one bi zauvek bile oslobođene sumnje – kaže advokat Rajko Danilović, zastupnik Slavkovog brata Jove Ćuruvije.
Danilović je ranije podneo krivičnu prijavu protiv Mirjane Marković, supruge pokojnog Slobodana Miloševića, Radomira Markovića, bivšeg načelnika Resora državne bezbednosti, i Milana Radonjića, nekadašnjeg šefa beogradskog Centra RDB-a, pod sumnjom da su naredili i organizovali ubistvo Ćuruvije.
Postupajući po toj prijavi, došlo se do izvesnih dokaza da iza organizacije zločina stoje čelni ljudi bivše državne bezbednosti. O tome svedoči dosije „Ćuran” o tajnoj pratnji Slavka Ćuruvije, koja je iznenada povučena svega nekoliko minuta pre ubistva.
Kako saznajemo, policija je u istrazi došla do operativca koji je bio angažovan na tajnom praćenju Ćuruvije.
– Taj mladić bio je nov u poslu, to mu je bio prvi ili drugi radni dan. On je pratio Ćuruviju do trenutka kada je on ušao u haustor zgrade u kojoj je živeo. Kada je stiglo naređenje od Milana Radonjića da se pratnja povuče sa terena, on nije odmah shvatio šta treba da uradi i ostao je još neko vreme da osmatra. Video je beli „golf” koji koristi odeljenje za pratnju i osobu iz službe, koju vrlo dobro poznaje, kako ulazi u haustor zgrade – kaže „Politikin” izvor.
Postoje i dokazi da je Milan Radonjić zahtevao da ga operativci sa terena svakih deset minuta obaveštavaju o kretanju Ćuruvije. Nasuprot tome, stoji Radonjićev iskaz da je na dan zločina bio kod tašte, na uskršnjem ručku.
Ima izvesnih indicija i ko su bile osobe koje su pucale. Problem je, kako saznajemo, u tome što još ne postoji svedok koji tereti one koji su u piramidi zločina bili iznad Radonjića i operativca kojeg je prepoznao mlađi kolega.
– Najveći propust specijalnog tužioca je to što Radomiru Markoviću nije dodeljen status svedoka saradnika – dodaje naš sagovornik, objašnjavajući da to nije učinjeno jer je Marković smatran glavnim organizatorom koji treba da bude optužen, a ne aboliran.
Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine rafalima iz „škorpiona”, u pasažu zgrade u Svetogorskoj ulici, gde je i živeo.
Dorotea Čarnić