Izmenama Zakona produžava se krajnji rok za privatizaciju lokalnih elektronskih medija do 31. decembra 2008. godine, a RTS se transformiše u javni servis. Kojadinović je naveo da je opšti interes svih da RTS bude sačuvan kao kuća od nacionalnog značaja i zbog toga se uvodi TV pretplata, koja će se na predlog Vlade naplaćivati preko računa za struju.
Ministar Kojadinović je rekao da je namera da se RTS oslobodi bilo kakvog upliva političkih struktura, pa i vlasti, navodeći da TV pretplata sigurno jeste novi namet za građane, ali da je došlo vreme da se plaća sve ono što se koristi, kao što je to slučaj svuda u svetu.
Opozicija je optužila stranke u Vladi da uzimanjem TV pretplate rade upravo ono što i Miloševićeva vlast, protiv čega su se žestoko borile u vreme kada su bile u opoziciji.
– Sad kad su na vlasti kažu da je program RTS-a je dobar i da treba plaćati pretplatu. Ovde se očigledno program državne televizije ceni po tome ko je na vlasti – izjavio je Tomislav Nikolić u ime SRS-a, dodajući kako je Kojadinović tokom 90-ih bio izričito protiv pretplate, te da predlog Vlade „nema veze s moralom“. On je dodao: – Onda Tijanić, sada Tijanić, u čemu je razlika? Onda SPS na vlasti, danas SPS na vlasti, u čemu je razlika?“
Odgovarajući na takve optužbe, Kojadinović je rekao da RTS u to vreme nije bio javni servis građana, već propagandna mašina režima Slobodana Miloševića, a da je sada najgledaniji medij.
Predloženim promenama protive se i demokrate, koje upozoravaju da zbog neažurnosti vlasti u Srbiji vlada haos u etru i da zbog toga većina stanica radi bez dozvola. RTS bi, po njihovom mišljenju, trebalo da se finansira iz javnih prihoda. Oni upozoravaju da Savet za radiodifuziju godinu i po dana nije uradio plan o frekvencijama, a da sada dobijaju produžetak mandata. Tvrde da je direktor Tijanić postavljen nelegalno i da je priča o javnom servisu – licemerna.
– Sad kažu da je RTS pred bankrotstvom, da ima dugove, a samo godinu i po ranije, kada je Tijanić bio postavljen, nije bio. Da li je neko, možda, vodio takvu politiku da do ovoga dođe, da li je trošio za visoke plate? Nema odgovora na ta pitanja – upozorio je Žarko Korać iz DS-a.
Socijalisti su, međutim, izmene Zakona i vraćanje TV pretplate doživeli kao veliku satisfakciju.
– Vratili su se na naš stav o pretplati, a glavna zamerka pred one izbore im je bila baš pretplata. Setite se samo šta su govorili Đelić i drugi, kako je hteo u Skupštini da lomi mikrofone. Glavno im je bilo da na televiziji prikažu štalu, i da kažu „ovde ima brojila za struju, ali nema televizora – likovao je Zoran Anđelković iz SPS-a.
M. D.