Sprečiti govor mržnje

– Prisustvo javnosti treba da bude poruka da se u ovoj zemlji ne može čini šta se hoće – rekao je Dereta juče u Medija centru, na pres konferenciji Građanske inicijative i Centra za kulturnu dekontaminaciju. On je napomenuo i da je „vreme da pređemo u samoodbrambenu akciju“ radi „osvajanja prostora slobode i ljudskih prava“.
Publicista Desimir Tošić je rekao da je „rodonačelnik prljavog rečnika u javnom životu Srbije, naš slavni vojvoda Vojislav Šešelj, koji se nalazi trenutno u Hagu na lečenju“, ali da je generalni direktor RTS Aleksandar Tijanić, „u tome otišao mnogo dalje“.
– Naš tužilac (Tijanić), za razliku od vojvode Šešelja koji nije mnogo darovit i imao je ograničen rečnik, mnogo je darovitiji i upotrebio je niz kleveta. Sem Mire Marković i u nešto manjoj meri Slobodana Miloševića, svakog čoveka o kome je pisao, klevetao je i blatio – smatra Tošić. On još ocenjuje da „tako prljavog jezika nije bilo u Srbiji u poslednja dva veka“, i pita se da li Tijanić ima „medicinski problem sa ženama.“
Leila Ruždić, predsednica parlamentarnog Odbora za ravnopravnost polova, u ovoj tužbi vidi vid diskriminacije žena u javnom životu, ocenjujući da za to nisu krivi agresivni pojedinci, već „država koja to dozvoljava“. Ona napominje i da se „žene u medijima često predstavljaju na nedopustiv način“, pominjući i izjavu novinarke Olje Bećković u jednom dokumentarnom filmu „kojom je žene poslala u kuhinju“.
– Znala sam Olju Bećković kao dete i tada nije bila takva, nego je zastranila u muškom šovinističkom svetu – navodi Ruždić. Ona je saopštila i da Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti sadrži član u kome se od medija traži da ne objavljuju seksističke tekstove, kao i da rade na promeni diskriminatorskih kulturnih obrazaca. Za kršenje ovog člana predviđaju se i sankcije, dodaje Ruždićeva, ocenjujući da usvajanje ovog zakona neće doneti spektakularni obrt, ali će predstavljati kretanje ka građanskim formama javnog života.
Književnica Jasmina Tešanović ocenila je da je osim mizoginije kao stava da su žene manje vredne, na delu i „javno silovanje jer je suština u javnom ponižavanju“. Miljenko Dereta je zaključio na kraju da „iza agresije koju Tijanić emituje zrači mržnja prema političkoj i etničkoj različitosti“, kao i da ovaj slučaj zahvata ozbiljnija politička pitanja od odnosa muškaraca i žena u jednom društvu.
Kao što je poznato, generalni direktor RTS je tužio Biljanu Kovačević-Vučo zbog štampanja brošure u kojoj su skupljeni delovi njegovih tekstova, a koja je, između ostalog, nastala i na osnovu dokumentacije bivšeg šefa vladinog Biroa za komunikacije Vladimira Bebe Popovića.


J. L.



 

Tagovi

Povezani tekstovi