Srbija ponovo u medijskom mraku

Da ništa, pa ni najvažniji čin za jednu zemlju ne može da prođe bez mnogo buke i skandala, moglo se videti i tokom svečanosti proglašenja novog Ustava Srbije kada je snimateljima i fotoreporterima zabranjen ulazak u hol, salu i galeriju Doma Narodne skupštine prilikom proglašenja Ustava.


Da se tako nešto ne pamti još od „najcrnjih dana crveno-crnog režima“, kada se javnost Srbije delila na „naše i njihove“, podsetilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije, koje se u saopštenju zapitalo „čega su se to organizatori svečanosti u Domu Narodne skupštine toliko uplašili i zatvorili vrata pred javnošću Srbije“.


– Da li je trebalo sakriti od građana Srbije ko je sve u ekipi pažljivo izabranih „istaknutih javnih ličnosti“ ili je organizator jednostavno želeo da cenzuriše sklonost jedne partije koja je u majicama veličala haškog optuženika za ratne zločine i to na svečanosti proglašenja Ustava – pitanja su na koja NUNS očekuje odgovore od čelnika zakonodavne vlasti u Srbiji.


Pismo nadležnim najavila je i Goranka Matić, urednik fotografije u dnevnom listu Politika, koja je takav potez nazvala „gubitkom istorijske svesti“, dok Udruženje novinara Srbije zahteva da „predsednik parlamenta Predrag Marković objasni ovakvu odluku“.


– Pored toga što je zakonom garantovano pravo svakome na informisanje, ovo je bila i prilika da redakcije obogate svoje arhive ovim, vrlo bitnim činom u istoriji jedne države – rekao je predsednik UNS Nino Brajović.


Da organizatori zapravo nisu ni svesni svoje besvesne odluke, zbog koje ni u jednom mediju neće postojati fotografija najvažnijeg događaja ove godine, podseća foto-urednik Glasa Zoran Sinko, koji kaže da „cenzura u 21. veku nije novost za ovaj saziv Skupštine“.


– Cenzura je primećena i onog trenutka kada nam je samo na 15 minuta dozvoljeno snimanje dešavanja na skupštinskim sednicama, a razlog za to je, kako je tada rekao potpredsednik Skupštine Vojislav Mihajlović, „zaštita poslanika“ – rekao je Sinko i dodao da su ih u stvari štitili kako bi oni na miru mogli da „čačkaju nos, čitaju (porno) časopise, spavaju“… i kako ih fotoreporteri u tome ne bi ometali dok „pošteno zarađuju svoje naduvane plate“.


– Ne znam samo da li to sada manje rade kada nas tu nema – rekao je Sinko.
Ni dan posle sednice šefu informativne službe u Skupštini Srbije Tanji Aksić „nije poznat razlog zabrane snimanja“.


– Mogli su pustiti makar zvaničnog vladinog fotoreportera, a ne da tamo neki savetnik idiotom slika pogrešan trenutak koji je totalno neupotrebljiv – dodao je naš urednik.


T. Urošević

Tagovi

Povezani tekstovi