BEOGRAD – Da ne bi došlo do nesagledivih posledica i nenadoknadive štete po imovinu Republike Srbije, kao i malih akcionara, donosimo zaključak da se zaustave sve aktivnosti oko preuzimanja akcija u Kompaniji „Novosti“, sve dok se ne utvrdi stvarno pravno stanje i izvrši revizija imovine. Ovaj zaključak je rezultat višečasovne rasprave na Odboru za privatizaciju Skupštine Srbije, na kojoj je jedina tačka dnevnog reda bila – situacija u „Novostima“ izazvana vlasničkom transformacijom. Odbor je jednoglasno, sa sedam glasova „za“ usvojio ovaj Zaključak, a na sednici jedino nije bio prisutan predstavnik DS. Ukoliko, u dogledno vreme, ne bude konkretnih rešenja, članovi Odbora su najavili mogućnost da rasprava o „Novostima“ bude tema i posebne sednice Skupštine Srbije.
Osim članova Odbora, mesta u Plavom salonu republičkog parlamenta zauzeli su i drugi poslanici, došli su i predstavnici Vlade Srbije, državne zajednice, Komisije za hartije od vrednosti, Centralnog registra, mali akcionari iz „Novosti“…
Predsednik Odbora Nikola Novaković priznao je, na samom početku, da ni sam nije znao kakvi su problemi oko transformacije „Novosti“, sve dok nije primio pismo ministra za privatizaciju Predraga Bubala.
MIRNO SPAVAM
– Došao sam do poražavajućih podataka, ali do ohrabrujućeg zaključka. Način na koji su obavljane promene upisa bile su falične i manjkave, jer je sud upisivao promene prilično paušalno, pozivajući se na odluku Vlade SRJ. Ne može se videti ni da li je urađena procena kapitala, ni ko je to uradio – rekao je Novaković. – Centralni registar je upisao strukturu kapitala: 6.739 akcija vredne po 14.336 dinara, SCG ima 29,51 odsto, Fond PIO 7,15, a ostalo, pripada 431 malom akcionaru. Od 2000. godine do danas imamo potpunu pravnu prazninu i očigledno je da je ona zbunila sve.
Najčešće postavljano pitanje bilo je – zašto oni koji misle da su im prava bila povređena, nisu reagovali do sada?
– Svaki drugi korak u celoj proceduri od početka devedesetih bio je nezakonit, poluzakonit i donošene su odluke koje su bile u suprotnosti – rekao je ministar Predrag Bubalo. – To je bio razlog zašto sam odlučio da reagujem. Da nisam to saznao mirno bih spavao i ne bih imao nikakvih pitanja oko privatizacije „Novosti“. A, sada još mirnije spavam, zato što sam upozorio da problema ima. – Pre dva dana sam imao sastanak sa malim akcionarima i njima predložio ovo što kažem i sada: da se sačeka donošenje novog zakona, napravi većinski paket akcija i napravi ozbiljan tender. Ja sam, po svojoj stručnoj savesti i poziciji, zaključio da treba da se zastane.
SCG NIJE TITULAR
– Prema rešenju Centralnog registra, vrednost strukture kapitala 15. 10. 2004. godine, ukupan kapital bio je 193.220.000 dinara – precizirao je ministar Bubalo. – Od toga akcijski kapital fizičkih lica 63,34, pravnih 36,66 od čega PIO fond 7,15, a akcijskog fonda nema. Ali, se zato javlja 29,51 odsto SCG. I tu dolazimo do prve velike nelogičnosti. Jer, ako ima PIO, onda mora da postoji i Akcijski fond.
Predsednik Komisije za hartije od vrednosti Milko Štimac rekao je da ovo nije prvi put da se pred njim nađe „proces u kojem su sve druge institucije propustile da nešto urade, pa se sad od Koštunice očekuje odluka“.
– Ono što mi ne smemo da dozvolimo, to je da bilo ko na tržištu kapitala bude doveden u nadređen ili podređen položaj – rekao je Štimac. – Dilema u komisiji je bila: kakav je karakter državne zajednice SCG? Da li je federacija ili konfederacija? Jer, ako je konfederacija, ona ima pravo na prenošenje imovine koja joj je neophodna za funkcionisanje, a ono što joj nije neophodno ostaje državama članicama.
Dakle, da li SCG kao titular ima pravo uživanja ili može i da prodaje? Jer,, ako krene da prodaje, onda to znači da ta imovina i nije bila nužna za funkcionisanje državne zajednice.
ORLIĆEVE IGRE
Članovi ovog Skupštinskog odbora odluku da preporuče trenutno stopiranje preuzimanja akcija doneli su, kako su rekli, zbog toga što je ugrožena, odnosno potcenjena imovina države Srbije. Tako su Milorad Vučelić i Božidar Koprivica zagovarali tezu da vlasnik nešto manje od 30 odsto kapitala u Kompaniji nije SCG već Srbija, a Branislav Stevanović je ustvrdio da je reč „o očiglednoj zaveri – o trgovini u režiji i po pravilima igre koju pokušavaju da nametnu Slobodan Orlić i jedna grupa moćnika iz Crne Gore“ i da samo prisustvo Ljiljane Nestorović (poslanik Orlićeve stranke) pokazuje da je to tačno“.
– Nisam pripadnik nikakvog društva – rekla je Nestorović. Ja, kao poslanik, imam pravo da biram kojoj će sednici odbora da prisustvujem.
E.V.N.