Srpske vlasti su navodno hakovale novinare – tehnologijom koju je platila Norveška

Ilustracija: Canva
Ilustracija: Canva

Poklonili im Cellebrite tehnologiju vrednu milione. Ministarstvo spoljnih poslova očekuje istragu nakon otkrića Amnestija.

 

U februaru ove godine, srpski istraživački novinar Slaviša Milanov zaustavljen je na autobuskoj stanici.

 

Bilo je rano ujutro, ali je Milanovu rečeno da mora da dođe u policijsku stanicu da se testira na alkohol i drogu, prenosi Amnesti internešenel u nedavnom izveštaju. Novinar je morao da ostavi sve svoje stvari, ali kada je dobio svoj mobilni telefon, primetio je da neke aplikacije troše mnogo više kapaciteta baterije nego ranije. Kada je tim Amnestija pregledao telefon, otkrio je da je softver Cellebrite korišćen za prodor u telefon, dok je program NoviSpy tada instaliran za daljinski pristup kameri i mikrofonu telefona.

 

Ovo je samo jedna od priča istaknutih u nedavnom izveštaju Amnestija o napadima na slobodu štampe i aktivizam u Srbiji.

 

Finansiran od strane Norveške

 

„Naše istraživanje pokazuje da su srpske vlasti koristile tehnologiju nadzora i strategije digitalne represije kao alate za širu državnu kontrolu i represiju“, rekla je portparol Amnestija Dinušika Disanajake. Srpska obaveštajna agencija (BIA) odbacila je izveštaj i informacije kao apsurdne. Srpska policija u saopštenju navodi da koristi digitalne alate samo u skladu sa zakonima zemlje, navodi NTB. Ali slučaj je takođe povezan sa Norveškom, Amnesti može istaći: Upravo je Norveška, kroz finansijsku podršku procesu približavanja Srbije ka kandidaturi za EU, finansirala pristup zemlje Cellebrite-u.

 

Čekajući istragu

 

Norveška podrška omogućila je Srbiji pristup kompjuterskim sistemima 2019. godine, a namera je bila da se ojača kapacitet protiv organizovanog kriminala i korupcije, prenosi ta organizacija. Projekat je koštao najmanje 7,5 miliona norveških kruna i uključivao je pun pristup i licenciranu obuku u Cellebrite sistemima. Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) bila je odgovorna za stvarnu primopredaju. Amnesti je pitao norveško Ministarstvo spoljnih poslova (UD) koje istrage su sproveli u vezi sa donacijom tehnologije Cellebrite u vezi sa rizikom od kršenja ljudskih prava. Ministarstvo spoljnih poslova navodi da je zabrinjavajuće da su digitalni alati, kupljeni kroz projekat koji finansira Norveška, možda zloupotrebljeni i usmereni protiv građana Srbije. Marija Varteresjan kaže istu stvar novinaru: – Amnesti internešenel je radio temeljno na ovom izveštaju. Duboko je žalosno ako se ispostavi da je softver kupljen kroz ovaj projekat zloupotrebljen, kako tvrdi Amnesti. Očekujemo da UNOPS to istraži i da će se baviti ovim pitanjem i sa UNOPS-om i sa srpskim vlastima, navodi ona u mejlu. UNOPS je bio odgovoran za sprovođenje projekta sa srpskim vlastima, ističe Varteresian. UNOPS je tako takođe imao odgovornost da obezbedi da se sredstva koriste u skladu sa svrhom projekta i da sprovede procene rizika u skladu sa standardima UN. Predmetni projekat je trajao od 2017. do 2021. godine. Ministarstvo spoljnih poslova nema aktivne projekte koji pružaju podršku sektoru bezbednosti u Srbiji, ali i dalje pruža podršku projektima koji će pomoći šest zemalja tzv. Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, prilagođavajući se uslovima za članstvo u EU, navodi ministarstvo.

 

 

Izraelska kompanija

 

Kompanija za digitalnu obaveštajnu delatnost Cellebrite je osnovana i ima sedište u Izraelu. Njihov vodeći proizvod je alat za ekstrakciju podataka UFED: Universal Forensics Extraction Device – univerzalni forenzički uređaj za ekstrakciju podataka. Prema Amnestiju, kompanija je naglasila da je njen softver licenciran za zakonitu upotrebu samo uz sudski nalog ili saglasnost i da se ne može koristiti za instaliranje malvera ili špijunskog softvera. Cellebrite istražuje navode iz samog izveštaja i spreman je da prekine saradnju ako se pokažu tačnim, rekli su Amnestiju.

 

Izvor: Javni servis

Tagovi

Povezani tekstovi