Jukom, između ostalog, zahteva od Ministarstva obaveštenje da li poseduje traženu informaciju, uvid u dokument koji je sadrži, kopiju koju državni organ treba da dostavi poštom.
Podsećajući da je u korist Željka Bodrožića Komitet UN za ljudska prava doneo 31. oktobra 2005. meritornu odluku da je država u slučaju krivične osude Željka Bodrožića ugrozila slobodu izražavanja zagarantovanu članom 19. Pakta o građanskim i političkim pravima, Jukom traži odgovor na pitanje koje je mere Ministarstvo pravde do sada preduzelo u skladu s pomenutom odlukom Komiteta UN.
– Ovaj slučaj koji je Jukom vodio pred Komitetom Ujedinjenih nacija za ljudska prava predstavlja jedinu odluku ove vrste kojom se našoj državi nalaže da preduzme konkretne mere, uključujući ukidanje presude, restituciju kazne, kao i sudskih troškova. Državi je, takođe, naloženo i da nadoknadi Željku Bodrožiću štetu koju je pretrpeo kršenjem prava iz člana 19. Pakta o političkim i građanskim pravima. O preduzetim merama država je bila dužna da u roku od 90 dana (rok je istekao 31. januara 2006.) dostavi izveštaj Komitetu Ujedinjenih Nacija za ljudska prava, navodi se u zahtevu Jukom.
Željko Bodrožić kažnjen je odlukom Opštinskog suda u Kikindi koju je potvrdio Okružni sud u Zrenjaninu zbog analize lika i dela kikindskog prvaka SPS Dmitra Šegrta, doskorašnjeg direktora IGM „Toza Marković“.
– Država Srbija se našem klijentu obratila jedino putem dopisa Ministarstva pravde, Sektora za normativne poslove i međunarodnu saradnju 25. januara 2006. godine, s pozivom da Željko Bodrožić dostavi samo zahtev za odgovarajuće obeštećenje, kako se navodi, „iznos novčane kazne i sudskih troškova“ koje je naš klijent platio prema pravnosnažnoj presudi suda u Kikindi. Imajući u vidu da je meritorna odluka UN Komiteta od države Srbije zahtevala mnogo više od ponude koja je Bodrožiću poslata od Sektora za normativne poslove i međunarodnu saradnju, Jukom se 17. februara 2006. (postoji pečat Pisarnice Ministarstva) u ime Željka Bodrožića obratio Ministarstvu pravde, zahtevajući puno poštovanje odluke Komiteta UN za ljudska prava, ukidanje presude, naknadu štete koju je Željko Bodrožić pretrpeo, restituciju kazne i sudskih troškova, kao i objavljivanje ove odluke (zahtev za objavljivanje presude smatramo veoma bitnim budući da isti sudija, Smilja Sarić-Radin, koja je donela presudu protiv Željka Bodrožića, predsedava u više postupaka protiv našeg klijenta koji se pred opštinskim sudom u Kikindi vode, ili su već presuđeni na štetu našeg klijenta) – navodi se u saopštenju Jukoma, koje su potpisali predsednica Biljana Kovačević – Vučo i izvršni direktor Milan Antonijević.
R. D.