Šta mislite o inicijativi da se izmenama zakona omogući formiranje regionalnih javnih RTV servisa

Mislim da bi privatizacijom lokalnih elektronskih medija došlo do potpune centralizacije informativnog sistema u zemlji koji bi bio sveden na RTS. Medije kupuju i osnivaju ljudi koji nisu iz struke, radio stanice sviraju, a novinarska profesija je obezvređena. U ovom tranzicionom periodu pogubno bi bilo ućutkati radio i TV stanice koje su bez obzira na politički uticaj osnivača dosegle zavidan nivo kvaliteta programa. Naše društvo se još uvek uči demokratiji, participaciji u političkom životu i to su još uvek teme kojima bi se sigurno bavili i regionalni i TV servisi. Opstanak ovih servisa naročito je značajan za očuvanje višejezičnih programa i prava nacionalnih zajednica na informisanje.


Miroljub Radojković
profesor komunikologije na
Fakultetu političkih nauka


Ta ideja se poziva na rešenja u Crnoj Gori, a navodi se da ih ima i u svetu. Nisam siguran u to. Pitanje je, ako se formiraju regionalni javni servisi, da li će se oni finansirati iz pretplate. To je nepopularno jer bi se građanima u regionima nametala dvostruka pretplata. Možda bi ti servisi postali filijale ili ispostave, što nije dovoljno za njihov brzi razvoj. Nisam siguran da bi ekonomski uslovi to dozvoljavali. Ideja, inače, nije loša. A postoji treće rešenje – da se postojeći javni servisi decentralizuju kako bi pružali lokalne javne informacije i zapošljavali ljude koji nisu samo iz Beograda i Novog Sada. Regionalni servisi bi bili veoma skupi, a to što oni predlažu može da stane u sat, dva, informativnog programa. Šta bi išlo posle toga, reprize serija?



Snežana Anđelković
direktor Agencije Zastava info


Podržavam tu inicijativu. Slažem se sa stavovima njenih pokretača da privatizacija elektronskih medija u unutrašnjosti može da dovede do totalnog urušavanja postojećeg sistema javnog informisanja u Srbiji, čime bi žitelji lokalnih zajednica, izvan Beograda, ostali bez valjanih i blagovremenih informacija o najaktuelnijim zbivanjima u njihovim sredinama. Vidimo u Kragujevcu i drugde ko sve, na koji način i s kojim motivima kupuje domaće društvene firme. Ne verujem da bi mediji u unutrašnjosti Srbije dobili bolje gazde. Naprotiv, budući da im je prodajna cena gotovo bagatelna.


Slobodan Đorić
član saveta RRA


Takva inicijativa nije celishodna, a svakako je zakasnela. U tom slučaju nekoliko opština bi trebalo da se dogovori oko finansiranja. Tu ne bi bio problem u tome što će se signal prostirati van granica jedne opštine, već u tome što cela oblast treba da bude u programskom smislu regulisana, a to nije isplativa stvar ni u medijskom, niti u finansijskom pogledu.


Aleksandar Tijanić
direktor RTS


To jednostavno nije moguće. Ne znam kako bi se odredio broj takvih stanica, ni način na koji bi se plaćala pretplata. Razumevajući moje kolege koji o tome raspravljaju, ipak mislim da je reč o pokušaju da se nađe način da predimenzionirana medijska mreža u Srbiji preživi i pod tržišnim uslovima. To nije moguće. Ne mogu svi da opstanu, a pogotovu male stanice koje ambiciozno žele da imaju i politički dnevnik i političke debate i filmove i sportski program i narodnu muziku, a najmanje se bave lokalnim problemima.



 

Tagovi

Povezani tekstovi