Stanovništvo zapadne Srbije u TV izolaciji

Penzionerka Milica Matić iz Užica ne može da gleda emisiju „Poslovni dan“ na TV Avali, a njena unuka seriju „Sponzoruše“ na TV Košavi, iako su obe nacionalne televizije. U Republičkoj radiodifuznoj agenciji (RRA) su potvrdili da je ovo moguće zato što nacionalni kanali imaju obavezu da pokriju samo 60 odsto teritorije države.
Isti problem imaju i ostale televizije sa nacionalnom frekvencijom Fox, Pink, B92, čak i RTS 1 i 2. TV stanice ovo objašnjavaju činjenicom da televizije postavljaju repetitore samo tamo gde ima dovoljno gledalaca. Da li to znači da 55.000 stanovnika Užica nisu dovoljna publika?
Od zaposlenih na TV Avali saznali smo da ni Ivanjica, Sokobanja, Ljubovija i Dimitrovgrad nemaju njihov prijem. Tačnije, njihova 33 predajnika ne pokrivaju pomenuta mesta iako ispunjavaju zakonsku kvotu o pokrivenosti, što znači više od 60 odsto teritorije.
Slično je i sa „ružičastom“ televizijom jer ni nju ne mogu da gledaju meštani Bajine Bašte, Kosjerića, Dimitrovgrada, Bosilegrada i Sjenice.
– Imamo postavljene repetitore na 36 lokacija uz pomoć kojih nas gleda 60 odsto stanovništva, ali kao komercijalna televizija pristojno nas mogu videti na čak 80 odsto teritorije Republike. Problem je što nas nema u planinskim krajevima – kažu u tehničkoj službi „Pinka“.
I B92 ima 35 predajnika, ali se ne može uhvatiti u Sokobanji, Krupnju, Tutinu, Lebanama, Medveđi… Po rečima Brace Vukovića iz emisione tehnike B92, postoji od 10 do 15 gradova sa po 5.000 do 10.000 stanovnika gde ova televizija nema nikakav signal. B92 pokriva 90 odsto teritorije, a da li će i ostatak, to, kažu, zavisi od lokalne raspodele koju treba da izvrše Republička agencija za telekomunikacije i RRA.
U Fox televiziji tvrde da zauzimaju 70 odsto mreže i da žele da prošire pokrivenost.
– Predali smo Ratelu predlog projekta za emitovanje signala Fox televizije sa tornja na Avali, a dogovorili smo se s njima i da tokom januara obavimo dodatna zajednička merenja kako bi nam omogućili dopunsku mrežu za koju smo odavno spremni – kaže tehnički direktor Goran Slavov.
RTS-ovi programi, koji čine javni servis, još uvek najbolje pokrivaju teritoriju republike, sa 90 odsto nakon obnavljanja objekta na Ovčaru i izgradnje antenskog stuba na Crvenom Čotu. Ali, Prvi program u Futogu ima snega, a RTS 2 se čak ni ne vidi u nekim delovima Novog Sada. Ovakvi propusti se dešavaju zbog velikog oštećenja emisionih objekata za vreme bombardovanja, pravdaju se u RTS-u.
Sa Televizije „Košava“ nismo nikog uspeli da dobijemo, pa s obzirom na to da nemaju ni adekvatnu službu za informacije, ne iznenađuje što imaju najlošiji signal među nacionalnim programima.
– Nijedna zemlja u svetu nema program koji se vidi svuda, a obaveza televizija je da pokriju 60 odsto teritorije, što naše nacionalne TV kuće i čine. U protivnom, protiv njih bi bio pokrenut postupak za izricanje mera, objašnjava zamenik predsednika Saveta Republičke radiodifuzne agencije Goran Karadžić.
Ratel vrši tehničko merenje i obaveštava RRA da li su postavljene predajničke mreže gde treba. Ako nisu, RRA poziva televiziju da čuje razloge i produžava rok u zavisnosti od navedenih razloga.
– Ukoliko emiter ne postavi repetitore u dodatnom roku, oduzimamo mu dozvolu za emitovanje – tvrdi Karadžić.
Uprkos tome, stalno se pravi plan raspodele frekvencija i stalno se rade merenja kako bi se postavili novi repetitori. Međutim, da bi televizija tražila predajnik, mora za to da postoji ekonomski interes jer nema svrhe plaćati za njegovu izgradnju od 5.000 do 500.000 evra (zavisno od snage) u selu u kome živi 15 ljudi, otkrivaju u RRA.

Tagovi

Povezani tekstovi