Starim ustavom jasnije definisane medijske slobode

Posle usvajanja ustava NUNS će pokrenuti inicijativu za izmenu člana 50 i zahtevati da slobode i prava medija budu precizirane, najavila je predsednica NUNS Nadežda Gaće.


– Sporni član 50 ostavlja mogućnost da država i lokalna samouprava ponovo osnuju svoje medije, iako je u toku proces privatizacije lokalnih medija. Iznenađujuće je da je Ustavom iz 1990. jasnije definisano šta su slobode i prava medija – rekla je Gaće.
Da tekstom novog ustava nisu precizno definisne slobode i prava medija, zaključio je glavni i odgovorni urednik novinske agencije Beta Dragan Janjić i dodao da bi ustavom trebalo zabraniti državi i krupnom kapitalu da osnuju medije. Taj stav je obrazložio navodeći da država i lokalna samouprava ne mogu da budu pojedinačni, niti većinski vlasnici medija.
Glavni i odgovorni urednik Prvog programa Radio Beograda Dušan Radulović ocenio je da „haos u etru još traje“ i dodao da država ne čini ništa kako bi „sprečila rad divljih emitera“. Prema njegovim rečima program privatnih televizija „bolje se vidi nego program Javnog servisa“. Glavni i odgovorni urednik agencije Beta Dragan Janjić rekao je da je u novom ustavu nejasno da li država može zabraniti medije, ili širenje određenih informacija. Ustavom se zakonodavcu prepušta na volju da uređuje medijsku oblast, primetio je glavni i odgovorni urednik Danasa Mihajlo Ramač.
– Opasno je to što se predviđa da su vlasnici mandata stranke, a ne poslanici. Takav stav pokazuje strah vladajuće elite da ne izgubi mandat – zaključio je potpredsednik NUNS Đorđe Vlajić.
Slični okrugli stolovi urednika medija biće organizovani svakog meseca u narednih godinu dana.


S. Stamenić

Tagovi

Povezani tekstovi