Sud mora da vidi transkript

 I, umesto da se ljudi bave onim čime bi trebalo i što je sad potpuno očigledno, proganjaju mene, naravno u želji da se cela ta priča zamaže – kaže u razgovoru za Danas Miloš Vasić, novinar nedeljnika Vreme povodom svog Otvorenog pisma koje je naslovio na NUNS, pravosuđe i javnost, a u kome ukazuje da se protiv njega vode montirani sudski postupci zbog tekstova o organizovanom kriminalu.


Miloš Vasić, jedan od najpoznatijih beogradskih novinara, zbog temeljnog praćenja organizovanog kriminala i velikih afera koje su potresale Srbiju tokom poslednje decenije, dobio je sve najuglednije nagrade za novinarstvo. Neposredan povod za Vasićevo otvoreno pismo jeste proces koji se protiv njega vodi po tužbi advokatice Biljane Kajganić zbog teksta „Saradnici advokata i stari drugari“ koji je nedeljnik Vreme objavio 9. septembra 2004. Vasić je u članku objavio sadržaj telefonskog razgovora (transkript UBPOK-a) Biljane Kajganić sa Dejanom Milenkovićem Bagzijem, optuženim za saučesništvo u ubistvu premijera Zorana Đinćića, u kojem advokatica svog klijenta nagovara da za ubistvo Momira Gavrilovića optuži Ljubišu Buhu Čumeta, govoreći mu da je sa „starim drugarima“ Radetom Bulatovićem, direktorom BIA i Draganom Jočićem, ministrom policije, postigla dogovor da on (Milenković) bude svedok saradnik.
Vasić ukazuje da je posle nedavnog Milenkovićevog svedočenja jasno da je na njega u najmanje dva navrata vršen pritisak da za ubistvo Gavrilovića optuži Buhu i druge, odnosno da lažno svedoči o događajima politički osetljivim u trenucima koji su se podudarali sa političkim kampanjama. „Pribegava se obmanama i lažima, i očigledno su nervozni, a znamo i zašto, jer tu se treba vratiti u proleće 2004. i na one svinjarije koje su se događale tokom predizborne kampanje“, navodi Vasić.
– Ključ cele priče je u tome, a ne da li je ministar pravde Zoran Stojković nešto dobio ili ne. Sve i da nije dobio posle mog teksta od septembra 2004. on je nešto morao da uradi po tom pitanju. Umesto toga oni gone mene i maltretiraju poštene sudije i tužioce – ističe Vasić.
Na pitanje da li je predložio sudiji uvid u transkripte, on kaže da je i u parničnom postupku pred Trećim sudom i u krivičnim postupku pred opštinskim sudom u Subotici predlog odbrane bio da se izvrši uvid u konkretno navedene prepise telefonskih razgovora a po naredbama istražnih sudija iz Okružnog suda u Beogradu. Taj predlog je podnet u Subotici pre nešto više od 15 dana, a pre četiri dana i beogradskom Trećem opštinskom sudu.


J. Čolak

Tagovi

Povezani tekstovi