Sudovima preporučeno da ne primenjuju Zakon o informisanju

Prema dokumentu Republičkog javnog tužilaštva, u koji je Danas imao uvid, ovom sastanku prisustvovali su predstavnici Republičkog javnog tužilaštva, beogradskog Privrednog suda, Višeg privrednog suda i Ministarstva kulture, a ocenjeno je da su izmene i dopune Zakona o javnom informisanju neprimenjive u praksi. Na pomenutom sastanku je postignuta saglasnost da „postoje teškoće u primeni zakona“ i da su primedbe takve da „zahtevaju određenu korekciju zakona“, jer pojedine odredbe Zakona o informisanju nisu u saglasnosti sa Zakonom o prekršajima.


Preporuka sa ovog sastanka poslata je 28. oktobra iz Republičkog tužilaštva svim privrednim sudovima u Srbiji. Tim povodom, 6. novembra biće održan sastanak svih predsednika trgovinskih sudova u Srbiji, a „jedna od tema biće i postupanje sudova po Zakonu o javnom informisanju“. Inače, u sudovima u Srbiji nema nijednog predmeta, koji se protiv medija vodi po Zakonu o javnom informisanju.


Međutim, Nataša Vučković Lesendrić, pomoćnica ministra kulture zadužena za medije, tvrdi za Danas da je ova informacija „netačna“.


– Niko nema ingerencije da donosi odluke o neprimenjivanju zakona koji je prethodno usvojila Skupština Srbije. Tačno je da je sastanak održan, ali o ovome nije ništa odlučivano – ističe Vučković-Lesendrić.


Inače, prema Zakonu o izmenama i dopunama zakona o javnom informisanju, za privredni prestup predviđena je novčana kazna od milion do 20 miliona dinara za osnivača javnog glasila „ako osnuje javno glasilo suprotno zabrani ovog zakona i ako izdaje javno glasilo koje nije upisano u Registar javnih glasila“.


B. Cvijić – A. Roknić

Tagovi

Povezani tekstovi