Suša i Bečejić izvan RRA – greškom

Novinarska udruženja nezadovoljna su što poslanici Skupštine Srbije na glasanju u ponedeljak nisu izabrali nijednog od dva kandidata koja su medijska udruženja predložila za člana Saveta Republičke radiodifuzne agencije. Od potrebnih 126 glasova Gordana Suša, koju je predložilo Nezavisno udruženje novinara Srbije, dobila je 120 glasova, dok je Milan Bečejić, koga je kandidovalo Udruženje novinara Srbije, dobio svega jedan glas. Poslanici LDP-a, koji su najavili da će glasati sa Sušu, nisu bili u skupštinskoj sali za vreme glasanja u kojem nisu učestvovali ni poslanici SPS-a, JS-a i PUPS-a.
Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS–JS, u izjavi za naš list kaže da je ovde reč o nedostatku informacija unutar vladajuće koalicije.
– Koalicioni partneri su zanemarili potrebu da nas obaveste da su promenili svoj stav po pitanju izbora člana za Savet RRA i nadam se da će to biti poslednji put da dođe do takvog nesporazuma. Inače, naša poslanička grupa uvažava oba kandidata i smatramo da i Suša i Bečejić zadovoljavaju uslove da budu članovi saveta – rekao je Ružić.
Kandidovanje će morati da se ponovi, što prema rečima Vesne Marjanović, predsednice skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje, podrazumeva da NUNS i UNS u roku od 15 dana predlože nove kandidate.
Nadežda Gaće, predsednica NUNS-a, kaže da predlagači na izvestan način mogu biti zadovoljni velikim brojem glasova koje je Suša dobila, ali da je uvredljivo što nije izabran član Saveta RRA i da bi se iz takvog ponašanja poslanika mogao izvući zaključak da nekom odgovara da to telo ne radi u punom sastavu.
– Najveći problem je što je Zakon o radiodifuziji nedorečen. Mi treba u roku od 15 dana da podnesemo novu listu, ali nigde ne piše da na njoj treba da budu i novi kandidati. Nema potrebe da menjamo svog kandidata, ali ako se traže nova imena, dogovorićemo se i oko toga, ali će to trajati mnogo duže – kaže Gaće.
U Udruženju novinara Srbije navode da nisu očekivali da će rasplet u skupštini biti ovakav, a Petar Jeremić, predsednik izvršnog odbora UNS-a, kaže da se neizglasavanjem kandidata sa liste oko koje su se usaglasila novinarska udruženja blokira rad Saveta RRA.
– To pokazuje neozbiljnost srpskih političara koji nisu uspeli da se dogovore za koga će glasati. Sumnjamo da je pozadina toga politička, kao i da je G 17 plus vršio pritisak za izbor Suše, kako bi vratili uslugu za podršku za usvajanje Zakona o informisanju. Mi ćemo predložiti novog kandidata u roku od 15 dana, razgovaraćemo sa kolegama iz NUNS-a kako bismo usaglasili listu – rekao je Jeremić.
Činjenica da nijedan od dva kandidata sa liste koju su predložila novinarska udruženja nije dobio dovoljnu većinu predstavlja nepoštovanje volje predstavnika medijskog sektora, navodi se u saopštenju koje je potpisao Saša Mirković, predsednik ANEM-a. Mirković podseća da su NUNS i ANEM kritikovali menjanje Zakona o radiodifuziji nakon prethodnog neuspeha da se izaberu novi članovi saveta. On navodi da izmene i dopune omogućavaju Odboru za kulturu i informisanje da vrši predselekciju kandidata u slučaju da ovlašćeni predlagači ne uspeju da usaglase listu sa samo dva imena. „Odgovor koji je tada stigao iz Narodne skupštine bio je da se Odbor za kulturu i informisanje neće mešati u sastavljanje kandidatske liste, ukoliko medijski profesionalci uspeju da postignu dogovor o dva kandidata. Sada, nakon što je dogovor postignut, Narodna skupština nije izabrala nijednog”, zaključuje se u saopštenju Saše Mirkovića.


J. Beoković

Tagovi

Povezani tekstovi