Sutra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti

Izvor: Canva
Izvor: Canva

Novembra 30. se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti, događaj koji treba da nas podseti na važnost zaštite naših računara i života na mreži od pretnji digitalne ere. Ovaj dan se obeležava od 1988. godine kada je tehnološki napredak doneo nove brige o privatnosti i bezbednosti.

 

Korisnici često zanemaruju bezbednost svojih uređaja i onlajn naloga, omogućavajući tako hakerima lak pristup njihovim ličnim podacima.

 

Ceo vaš život se može preokrenuti u trenu ako uređaj ili nalog budu kompromitovani. Iako ne možemo da kontrolišemo ono što rade sajber kriminalci, naša uloga u zaštiti naših računara i onlajn identiteta od njih je ključna.

 

Računari, laptopovi, pametni telefoni i tableti su ulazna vrata za vaš onlajn identitet, radna dokumenta i druge osetljive informacije.

 

Jedna od strategija za zaštitu uređaja koju preporučuju stručnjaci podrazumeva ažuriranje. Softver i operativni sistemi na vašim uređajima uvek treba da budu ažurirani. Iskoristite ovaj dan da proverite svoj uređaj i ažurirate operativni sistem na najnoviju verziju. Uradite to i za svoje aplikacije i antivirusni softver. Sa svakim ažuriranjem preuzimate važne zakrpe ili ispravke za poznate ranjivosti ili dobijate dodatne bezbednosne funkcije.

 

Zaštitite svoj uređaj jakom lozinkom i nikada ga ne ostavljajte bez nadzora na javnim mestima. Složene lozinke su prva linija odbrane od neželjenog pristupa podacima. Iskoristite ovaj trenutak da proverite da li su svi vaši nalozi zaštićeni jedinstvenom i složenom lozinkom i omogućite 2FA.

 

Koristite bezbedne bežične mreže kad god se povezujete na internet da biste radili, igrali se, kupovali ili obavljali bankarske transakcije.

 

Napravite rezervnu kopiju vaših osetljivih podataka, dokumenata i drugih važnih fajlova.

 

Budite oprezni kada je reč o malverima i prevarama. Svaki put kada idete na internet morate biti svesni lažnih imejlova, lažnih veb sajtova i zlonamernih aplikacija i softvera. Istražite, ignorišite neželjene zahteve i razmislite dvaput pre nego što izvadite karticu da biste platili bilo šta što zvuči previše dobro da bi bilo istinito.

 

Pažljivo pregledajte poruke i nikada ne otvarajte neželjene linkove i priloge.

 

Pratite vesti o curenjima i kompromitovanju podataka.

 

Učinite sebe manje privlačnom metom za prevarante ograničavanjem količine podataka koje delite, pregledom podešavanja naloga na društvenim mrežama i brisanjem naloga koje više ne koristite.

 

Izvor: Informacija

Tagovi

Povezani tekstovi