„Sve suptilnija kontrola novinara“

Bilo da je reč o kontroli štampe u Rusiji ili restriktivnih prava u korišćenju interneta u Kini, CPJ navodi da su mnoge vlade sa otvorene represije prešle na suptilnije metode da bi zauzdale medije.


Iako su novinari zaštićeni međunarodnim pravom, ta zaštita sve više postaje mrtvo slovo na papiru, dok istovremeno čak i zvaničnici SAD konvencije iz Ženeve ocenjuju kao staromodne, navodi se u izveštaju CPJ.


Komitet je, pored ostalih, kritikovao predsednika Venecuele Uga Čaveza i predsednika Rusije Vladimira Putina i navodi da oni spadaju u generaciju političara čije su metode izuzetno sofisticirane jer su stvorili pravni okvir za kontrolu i cenzuru medija.


„Naravno, i dalje su tu zemlje koje se oslanjaju na brutalnu silu, kao što su Kuba i Eritreja, gde su u zatvorima na desetine novinara. Ipak, umesto očigledne represije, i te vlade sve više koriste suptilnije metode“, ocenjuje se u izveštaju.


Analitičari CPJ upozoravaju i na sračunatu ravnodušnost prema sudbini novinara i podsećaju da u 85 odsto slučajeva ubistva novinara u poslednjih 15 godina ubice nikada nisu otkrivene, niti izvedene pred sud. To za posledicu ima rastuću samocenzuru među novinarima, navodi CPJ.


(Beta)

Tagovi

Povezani tekstovi