Predlog izmena i dopuna Zakona o radiodifuziji koji je poslednjih dana naišao na niz osporavanja, pre svih predstavnika medija, danas će se naći na dnevnom redu Skupštine Srbije, a juče ga je u načelu usvojio Odbor za informisanje.
Izmenama se, između ostalog, predviđa ukidanje veta za predstavnika Vojvodine u Savetu za radiodifuziju, preciznije se definiše uvođenje pretplate pri čemu se RTS-u daje šest meseci da se transformiše, a rok za privatizaciju lokalnih medija u opštinskom vlasništvu odlaže se do kraja 2008. Promenu zakona kao nepotrebnu osporavaju predstavnici NUNS i ANEM, dok su predstavnici Saveta za radiodifuziju i ministar za kulturu Dragan Kojadinović ukazali da je ovo način da zakon donet još 2002. počne da se primenjuje.
Aleksandar Tijanić je pozvao poslanike da pokažu da li žele ugledan, gledan i moćan javni servis optužujući tri velike privatne televizije da čine sve kako bi uništile RTS i između sebe podelile plen – oko 15 miliona evra koliko državna televizija zaradi godišnje od reklama.
Direktor ove televizije predložio je u formi amandmana uvođenje tranzicionog fonda za period od tri do šest meseci, a juče je prema rečima poslanika Socijalističke partije Srbije Rajka Baralića dobio podršku SPS.
Sa uvođenjem tranzicionog fonda načelno se saglasio i Nebojša Bugarinović, predsednik NUNS, koji smatra da brzoplet način uvođenja pretplate neće naići na odobravanje građana, što bi moglo da dovede do propasti RTS.
Dok se G17 Plus zalaže za uvođenje pretplate, zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Vučić izneo je stav da država do uspostavljanja normalnih odnosa u društvu mora da nastavi da finansira ovu televiziju iz budžeta. Vučić je dodao i da najveća stranka u parlamentu neće biti ni za predlog, ni protiv njega.
Zahtev NUNS, ANEM, ali i Odbora za informisanje Skupštine Vojvodine da se članu Saveta iz Vojvodine ne ukine veto nije naišao na podršku poslanika.
Što se tiče privatizacije, jedan od predloga koji će se u formi amandmana naći pred Skupštinom je da se rok produži do kraja 2007. Aleksandar Lazarević (G17 Plus) smatra da će tako lokalne stanice dobiti malo vremena da se pripreme, a do tada bi trebalo da se zna i da li su prošle na konkursu za dodelu frekvencija.
Pitanje ko garantuje da će novi rokovi biti ispoštovani, a koje su juče postavili i predstavnici NUNS i Aleksandar Vučić ostalo je bez odgovora.
M. J. – M. T.