Zakon o radiodifuziji kako da „ustanova javnog radiodifuznog servisa ne može vršiti kontrolu posedovanja prijemnika na način kojim bi se ugrozila ustavna prava građana“, RTS-u onda ostaje da traži neki drugi „recept“ dokazivanja.
Onima koji budu koristili pravo da odjave radio ili televizor, RTS će morati, skoro, da veruje na reč. Jer, zakonom je predviđeno da je u „slučaju otuđenja prijemnika, raniji vlasnik obavezan da plaća pretplatu sve dok ne odjavi prijemnik, uz izjavu da ne poseduje drugi“.
Odjava RTV prijemnika, i izjava da domaćinstvo ne poseduje drugi, vršiće se popunjavanjem posebnog obrasca „pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću“, ali to nije garancija da mnogi neće posegnuti upravo za ovakvim „zakonskim rešenjem“.
Pretplata za radio prijemnik u vozilu, u iznosu od 629 dinara, plaćaće se jednom godišnje prilikom registracije, posebnom uplatnicom. Još, međutim, nije preciziran kako će se dokazivati da u vozilu nema radija. Moguće je, kako saznajemo, da se to čini uz „pomoć“ dva svedoka i izjavom overenom u opštini. Inače, Zakon o radiodifuziji predvideo je da pravo na oslobađanje od plaćanja RTV pretplate imaju domaćinstva čiji je, najmanje jedan član invalid, sa stoprocentnim telesnim oštećenjem, invalid kome je priznato pravo na tuđu negu, gluva i slepa lica.
Domaćinstva plaćaju pretplatu za samo jedan prijemnik na istoj adresi. Zato, kada su članovi domaćinstva vlasnici dva ili više stanova ili vikendica, imaju pravo da za njih traže oslobađanje plaćanja RTV takse, ali samo ukoliko u njima ne stanuju druga domaćinstva.
S. Remić