Beograd – Najviše napisa o radu Tužilaštva za ratne zločine tokom 19 meseci rada Tužilaštva objavio je dnevnik Danas; tokom 2004. ukupno 334, a do 25. juna ove godine 330 tekstova. Na isti način Danas se odnosio prema suočenju s prošlošću i objavio je najviše informacija, komentara i analiza o ovoj temi, saopšteno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Tužilaštva za ratne zločine i Ebart fondacije. Predstavnici Tužilaštva saopštili su da je u toku pretkrivični postupak za „slučaj hladnjača“, ubistvo albanskih civila u Suvoj Reci, i najavili da će uskoro obavestiti javnost o pretnjama i pritiscima upućenim Tužilaštvu.
– U toku je pretkrivični postupak; Tužilaštvo je prepušteno sebi, fazu pretkrivičnog postupka, maltene, radi samostalno, bez pomoći organa koji bi trebalo da u tome učestvuju.Oni su pasivni. Najbliži realizaciji je taj događaj u Suvoj Reci, jer žrtve su pronađene u Batajnici – rekla je Snežana Malović, sekretar Tužilaštva.
Bruno Vekarić naglasio je da je „pravni postupak najbolji način da se zatvori krug nasilja i odmazde koji je bio karakteristika svih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije“.
– Suđenje za ratne zločine je preduslov i pretpostavka za odnos prema toj traumatičnoj prošlosti. Postoje određene, čak i institucionalne opstrukcije da se istina saopšti, jer je ona ponekad, posebno za ljude koji su učestvovali u tim događajima, veoma bolna – rekao je Vekarić.
Zahvaljujući novinarima na podršci, naglasio je da je smanjen broj građana neinformisanih o ratnim zločinima za šest procenata i da je o radu Tužilaštva objavljeno 350 tekstova na engleskom jeziku, u uglednim evropskim i američkim listovima. Vekarić je, povodom slučaja Antin, optužbi da je zamenik predsednika Srpske radikalne stranke učestvovao u ratnom zločinu, istakao da je „bilo koja informacija u vezi sa ratnim zločinima predmet interesovanja Tužilaštva“, te da je Tužilaštvo „delovalo u tom pravcu“.
Velimir Ćurguz Kazimir iz Fondacije Ebart naglasio je da je posle 1. juna ove godine i emitovanja filma o zločinu jedinice Škorpioni upetostručen broj priloga na pet najgledanijih TV stanica, kao i da je broj napisa u dnevnim novinama porastao od prosečno 200 na 713.
– Da li smo prešli iz faze negiranja zločina u fazu suočavanja. Moj utisak je da jesmo i da će negiranje ubuduće biti samo sporadično. Koliko brzo budemo izveštavali javnost o ratnim zločinima, toliko će Haški tribunal biti manji problem. Najveći broj novina ima izveštače sa suđenja za Ovčaru i Podujevo; to je ogroman kvalitet u pogledu raznovrsnosti i stalne pažnje. Ove godine objavljen je 781 izveštaj sa suđenja, 66 komentara, čak 55 intervjua, 324 izjave – rekao je Ćurguz.
On je konstatovao da su suđenja za ratne zločine postala ozbiljna tema i da su se „formirali novinari i timovi koji to ozbiljno rade“.
B. Tončić