[box align=’box-left’ id=’4154′]
Predstavljajući Vodič za izveštavanje o socijalno ugrozenim grupama, potpredsednica NUNS Jelka Jovanović je istakla da je veoma važno da novinari, prilikom izveštavanja o licima koja se nalaze u stanju socijalne potrebe, budu profesionalni, objektivi i da poštuju Kodeksa novinara Srbije, zakone i druge propise koji regulišu oblasti informiranja, socijalne zaštite i prava građana.
Snežana Ivanović, Direktorka Centra za socijalni rad Užice, ukazala je na to da mediji mogu da budu dragocen partner u otklanjanju predrasuda prema svim licima u sistemu socijalne zaštite, te da bi, umesto povremenog senzacionalističkog prustupa, trebalo da promovišu dobre primere i da pokažu viši nivo profesionalne etike.
[box align=’box-left’ id=’4157′]
Predstavljajući rezultate NUNS-ove analize, kojom je u septembru ove godine bilo obuhvaćemo 15 nacionalnih medija, Ljuba Đorđević je naveo da su teme o socijalno ugroženima bile plasirane uglavnom sa neutralnom konotacijom, ali da je bilo primera nedakevatnih naslova i fotografija. Izuzev u pojedinim slučajevima, novinarski i etički standardi su se uglavnom poštovali, ali, kako je zaključio, mediji nisu dovoljno zainteresovani za socijane temu, često o njima površno izveštavaju, a ima i primera senzacionalizma, pa je potrebna dodatna edukacija novinara i urednika.
Isak Slezović, glavni i odgovorni urednik Radija Sto plus iz Novog Pazara, ponudio je primere izveštavanja o socijalno ugroženim kategorijama stanovništva u lokalnim medijima jugozapadne Srbije.