Ugroženi mediji

Beograd – Šef misije Oebs u Srbiji Hans Ola Urstad izdao je juče saopštenje u kome izražava „zabrinutost u vezi sa izmenama Zakona o javnom informisanju“, ukazujući da je zbog hitnog postupka za izmene medijskog zakonodavstva „ugrožen kvalitet propisa, kao i reforma medijskog sektora“.
– Naročito zabrinjava nedostatak transparentnosti i javne rasprave prilikom izrade amandmana. Predloženi amandmani uvode kazne koje su previsoke za situaciju u Srbiji i kao takve mogu dovesti do autocenzure i zatvaranja medija – istakao je Urstad i dodao da su problematične i odredbe koje predviđaju mogućnost zatvaranja medija čiji je račun u blokadi duže od 90 dana godišnje, kao i zabrana prenosa vlasništva nad medijima.


Ovako jasno protivljenje Zakonu o javnom informisanju u obliku u kome ga je predložilo Ministarstvo kulture, a koji će, po svemu sudeći, biti izglasan uz pomoć poslanika LDP, međutim, nije bilo dovoljno Čedomiru Jovanoviću, koji je juče, odmah posle saopštenja Oebsa, izdao sopstveno saopštenje, koje ima za cilj samo i isključivo „spinovanje“ javnosti.
Jovanović, naime, tvrdi da se sa Urstadom saglasio da je „neophodno amandmanima popraviti Predlog zakona o informisanju“.
– Usvajanje amandmana na te odredbe uslov je naše stranke za eventualnu podršku tom aktu. Ključne promene odnose se na odredbe koje se tiču pravila o zabrani izlaska glasila u slučaju tromesečne blokade računa i zabrani prenošenja osnivačkih prava na glasilima – kaže Jovanović.
Prema njegovim rečima, Urstad i on složili su se da su „priprema i predlaganje izmena zakona izvedeni na pogrešan i netransparentan način, bez javne rasprave, razgovora s novinarskim udruženjima i predstavnicima stručne javnosti“.
Generalni sekretar UNS Nino Brajović kaže da je Oebs sa tim stavom trebalo da izađe još pre mesec dana.
– Danas bismo bili u mnogo boljoj situaciji. Ne bi bilo nepotrebnog odlaganja donošenja drugih važnih zakona, a medijska zajednica i vlada bi mogli da pristupe pravljenju boljeg medijskog zakona. Postojeći jednostavno nije moguće popraviti, on ne valja, pa ne valja. Očekujem da će stav Oebsa, organizacije koju čini 52 države, biti razlog da vlada odustane od ovog rđavog zakona. Čini da bi u reagovanju Oebs trebalo da bude jasnije izražena kritika zakona jer je on u suprotnosti sa evropskim standardima – ocenjuje Brajović.
Predsednicu NUNS Nadeždu Gaće raduje što su primedbe Oebsa istovetne kao i primedbe Izvršnog odbora ovog udruženja.
– Naše primedbe na netransparentnost su iste kao i njihove. Slažemo se potpuno s gospodinom Urstadom, kao i sa ocenom da je neophodno napraviti medijsku strategiju za Srbiju. U tri navrata slali smo primedbe Skupštini, resornom odboru, a deo je uvršten i u vladine amandmane – podseća Gaće. Na opasku da je u javnosti već stvorena slika da NUNS podržava zakon, Gaće tvrdi da je to udruženje izabralo teži put, a to je delovanje kroz institucije.


O. Nikolić

Tagovi

Povezani tekstovi