UNESKO obeležio Svetski dan slobode medija u Dakaru

Generalni direktor Uneska Koićiro Macura (Matsuura) naglasio je, u tradicionalnoj poruci povodom 3. maja, da „slobodni i nezavisni mediji nisu samo čuvari ljudskih prava i kontrolori zloupotrebe vlasti, već obezbeđuju i građane informacijama neophodnim za ostvarenje njihovih demokratskih prava, posebno u vreme izbora“.

On je naglasio i ulogu medija u ostvarivanju „Milenijumskih ciljeva“ UN, predviđenih do 2015. godine, uključujući suzbijanje ekstremnog siromaštva, obezbeđivanje univerzalnog osnovnog obrazovanja, afirmisanje polne ravnopravnosti i borbu protiv side.

Ističući da su članice UN Milenijumskom deklaracijom izrazile snažnu, jedinstvenu i eksplicitnu podršku demokratskoj vladavini, Macura je naveo da je novinarima zato potrebna podrška celog društva i da obećanja vlasti o javnosti rada moraju biti poduprta zakonima koji obezbeđuju pristup informacijama od javnog značaja.

„Osiguranje prava na slobodu medija širom sveta mora biti prioritet“, naglasio je generalni direktor Uneska i dodao da mnoge vlade, nažalost, kontrolišu medije direktno ili indirektno, kao i da su novinari često izloženi fizičkoj opasnosti i žrtve nasilja.

Macura je ukazao i da mediji i njihove profesionalone organizacije, s obzirom da imaju ključnu ulogu u širenju znanja i informacija, moraju i sami obezbediti poštovanje profesionalne etike.

Predstavnik međunarodne organizacije Transparensi internešenel (Transparency International) Džef Lovit (Jeff Lovitt) pozvao je vlade širom sveta da obezbede medijima zakone i sistem koji će omogućiti istraživačko novinarstvo i borbu protiv korupcije.

„Istraživačko novinarstvo o korupciji u strukturama vlasti ne može da uspe bez saradnje sa poštenim državnim službenicima. Novinar istraživač uvek zavisi od informacija od ključnih zvaničnika i tu vezu trebalo bi izuzetno poštovati“, naglasio je Lovit.

On je ukazao, međutim, i na čestu praksu u mnogim zemljama da su vlasnici medija bliski vladajućim strankama, zbog čega je ponekad teško utvrditi da li predstavnici vlasti ili vlasnici medija govore urednicima šta bi trebalo da rade.

Kubašini Rama (Kubashini) iz Južnoafričke Republike, predstavljajući situaciju u toj zemlji u proteklih deset godina, rekao je da kontrolna funkcija medija zavisi od toga da li je vlada dozvoljava i omogućava, ali i od toga kako mediji vide sami sebe u odnosu na vlasti.

Rama je ocenio da je pritom važno i da li mediji shvataju svoju publiku samo kao potrošače ili smatraju da su „glas“ te javnosti.

Prema njegovom mišljenju, kontrolna funkcija zavisi i od toga kako vlasnički odnosi, marketing i tržište utiču na poslovanje medija.

Centralna proslava Svetskog dana slobode medija biće završena uručenjem ovogodišnje nagrade UNESKO/Giljermo Kano (Guillermo Cano) kineskom novinaru Čengu Jižongu (Ćeng Yizhong).

Prošle godine UNESKO je centralnu proslavu Svetskog dana medija organizovao u Beogradu.

Više o ovogodišnjoj centralnoj proslavi moguće je naći na sajtu UNESKO www.unesco.org.

Tagovi

Povezani tekstovi