Upad u „Borbu“ je težak bezobrazluk, odakle im uopšte takva ideja

„To je potpuna dezinformacija. Niti sam ga video niti čuo, nisam tokom te noći imao nikakav kontakt sa njim. Gospodin Veljović je od mene dobio samo zahtev da se prikupe informacije koje bi dovele do otkrivanja onoga ko je učinio krivično delo odavanja službene tajne. Ni jedan policajac nije dobio nalog da uđe u redakciju ‘Borbe’. Ja prvi put čujem da su ušli u ‘Borbu’, ja sam mislio da su oni samo javili da će da dođu. Oni mogu sada da dođu ovde mene da hapse ili vas, ne sumnjam u to. To što su došli kod vas je težak bezobrazluk, odakle im uopšte takva ideja i ko ih je ovlastio da idu bilo gde.“


Borba: A po čijem nalogu ste vi izdali nalog da se sasluša urednica „Borbe“?


„Nisam postupio ni po čijem nalogu. Uvek moramo da krenemo od nekoga. Ovde je sa jedne strane bila Vlada, a sa druge strane novinar. Bilo je logično da prvo pitamo novinara, istraga se nastavlja dalje. Treba utvrditi samo ko je odao službenu tajnu. Nikakav nalog sa strane za tako nešto meni ne treba, to je moja ustavna i zakonska obaveza.“


Borba: Ministar Dačić kaže da nije znao da će policija dolaziti u „Borbu“. Zašto ga o tome niste obavestili, i da li vam je rečeno da tako uradite? Ko vam je to rekao?


„Ako su oni uopšte odlučili da tako nešto urade, a ja to prvi put čujem, to je još veći problem, tako nešto nisu ni smeli. To je njihov eksces i ja zahtevam od njih da utvrde ko je kriv. Svako treba da snosi sankcije za svoje postupke, i da se sve već jednom raščisti.“


Borba: Pokrenuli ste pretkrivični postupak za krivično delo odavanja službene tajne. Da li je u redu da prvo ispitate novinara, kada u zakonu izričito stoji da ovo krivično delo može da izvrši samo službeno lice, što novinar nije. Zakon o informisanju mu dozvoljava da ne oda svoj izvor?


„Novinar se ispituje kao lice koje ima neko saznanje. Neće ovde samo novinar biti ispitan, biće ispitani svi, od činovnika do ministara u Vladi, kad se pojavi potreba i sumnja da su to mogli da urade. U Vladi radi mnogo ljudi, a s druge strane novinar je jedan, bilo je logično da krenemo od novinara. Ali biće ispitani mnogi. Država mora da sazna ko je to uradio. Ne treba to da izaziva nikakvo podozrenje, mi nemamo nikakve loše namere prema novinarima. Mi smo tu da štitimo i novinare, ali i Vladu, odnosno državni interes.“


Borba: Zbog čega se krenulo od novinara kada se moglo pretpostaviti da neće odati izvor, znači li to pritisak?


„Pretpostavka je bila da je to najlakši put da se nešto sazna, zakon koji daje pravo novinaru da ne oda izvor takođe pruža mogućnost da on za nešto bude pitan. Bilo je logično pitati onoga ko je prvi objavio informaciju. Od koga krenuti u Vladi, treba naći onog od koga da se krene od svih tih ljudi koji tamo rade.“


Borba: Gospodin Tomo Zorić je izjavio da će biti ispitani i svi članovi Vlade koji su bili u dodiru sa službenom tajnom. Isto to je izjavio i državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen. Ali ministar unutrašnjih poslova rekao je juče da u policiju još nije stigao takav nalog tužilaštva. Da li to znači da se u Vladi sprovodi neka privatna, nezvanična istraga?


„Policija ima nalog i postupaće po njemu. Ovo je jedan vrlo ozbiljan i komplikovan slučaj i moramo da napravimo ozbiljan plan kako ćemo to raditi. Policija ima ne jedan nego dva naloga. A imaće i precizna uputstva koje još radnje treba da uradi. Mislim da je ministar pogrešno shvaćen, jer postoje dva naloga kod policije. Već su u policiji.“


Borba: Zašto dva naloga, je l to neka uobičajena procedura?


„Oba se odnose na istu priču sa istim ciljem. Osetljivo je, samo to mogu da kažem. Biće ispitana sva lica za koja se ispostavi da je potrebno, bez obzira da li je reč o nekom ministru ili zapisničaru, sekretaru, svejedno. O detaljima zbog istrage ne mogu da govorim. Ne bi ni bilo ovakve priče da se nije sve publikovalo.“


Borba: Šta je za vas važnije da se utvrdi – ko je iz Ministarstva spoljnih poslova naredio Igoru Miloševiću da izda lažnu putnu ispravu Miladinu Kovačeviću, za koju je bivši ministar Vuk Drašković rekao da je bila falsifikovana, ili da utvrdite ko je o svemu obavestio javnost o trošenju novca iz državne kase?


„Država plaća svoju grešku, ne Kovačevićevu grešku što je tukao čoveka, nego što je potom država napravila grešku. Ja sam pokušavao da utvrdim ko je i kako izdao putnu ispravu i utvrdili smo na osnovu saopštenja generalnog sekretara u ministarstvu spoljnih poslova da su konzul i vicekonzul postupali protivno međunarodnim konvencijama. Suština problema je da je državni službenik izdao dokument sa lažnim podacima, napravljen je falsifikat putne isprave, a druga strašna stvar je to što je državni službenik otišao da garantuje za Kovačevića, protivno svim međunarodnim pravilima. Tako da je na taj način država garantovala da će optuženi biti dostupan američkom sudu. Skoro smo razrešili ko je i u kojoj meri kriv i pokrenut je krivični postupak. Ali je sada najvažnije da se dođe i do toga ko prodaje informacije sa sastanaka Vlade i koje u budućnosti mogu da budu još ozbiljnije i štetnije.“


Borba: Zašto je tužilaštvo odbijalo da pribavi listing poziva sa mobilnog i fiksnog telefona Igora Miloševića u periodu kada je izbio ceo skandal, iako je to predložio Miloševićev pretpostavljeni Slobodan Nenadović?


„Prvi put čujem da je Nenadović tako nešto predlagao. Što sud sad ne pribavi listinge, ko to brani sudu? Tužilaštvo to i ne treba da radi, već sud. Tako nešto se i predlaže sudu.“


Borba: Da li ste posle anonimnog pisma zaposlenih u MSP koje je objavila „Borba“ zvali na razgovor šefa kabineta ministra Jeremića Borislava Stefanovića? Je li to pismo povod da se istraga sprovede i u MSP-u?


„Nisam pročitao to pismo, ne znam o čemu je reč.“


Borba: Da li je krivično delo ako neko od ministara zloupotrebi svoj službeni položaj i funkciju tako što određenu informaciju koja je od javnog značaja proglasi službenom tajnom, kao što je slučaj sa plaćanjem milion dolara poreskih obveznika Miladinu Kovačeviću. Da li to znači da je neko od ministara počinio krivično delo zloupotrebe službenog položaja i da li vam je palo na pamet da i to istražite?


„Naravno da jeste, samo treba videti koliko ih štiti njihov imunitet.“


Borba: Kao specijalni tužilac više puta ste obećali da ćete otkriti imena ubica novinara Dade Vujasinović i Slavka Ćuruvije. Da li ste se setili da to obećanje niste ispunili kada ste naredili da policija dođe u „Borbu“?


„Nisam zaboravio obećanje, taman posla. U slučaju Dade Vujasinović dovoljno je to što smo rekli da je ona žrtva ubistva. Ja ne mogu da nađem ubicu, zaista. Posle toliko godina pitanje je da li će moći i policija. To je isključivo policijski posao. Što se ubistva Slavka Ćuruvije tiče, gde ćete veći uspeh od toga da predmet dobije takav epilog da bude otvoren za javnost. Sad svako ko ima neku informaciju može da je kaže. Dovedite bilo kog pravnika, neka se pojavi u svojstvu punomoćnika porodice Ćuruvija neka kaže da li može da stavi zahtev za istragu protiv konkretnog lica. Urađeno je maksimalno i još se radi i te kako intenzivno i ozbiljno. To je složen slučaj. Lavovski deo posla je urađen.“

Tagovi

Povezani tekstovi