Urednik Frans soara dobio otkaz

Sporni crtež je prvi put objavljen u danskom listu Jilandpost u septembru prošle godine, što je izazvalo bes u muslimanskom svetu, a ponovno objavljivanje karikature usledilo je u sredu u Frans soaru i nekoliko drugih evropskih listova u znak odbrane slobode izražavanja. Urednik Frans soara Žak Lefrans otpušten je nakon objavljivanja karikature u tom listu čiji je vlasnik Egipćanin, saopštili su zaposleni u listu. Ovo pitanje je veoma osetljivo u Francuskoj, centru velike muslimanske zejednice u Zapadnoj Evropi koja broji otprilike pet miliona muslimana. Islamska tradicija zabranjuje bilo koje slikovito prikazivanje proroka, u cilju sprečavanja idolopoklonstva. Crtež je izazvao bojkot danskih proizvoda u muslimanskim zemljama, bombaške pretnje, demonstracije protiv danskih predstavništava i podelio javno mnjenje u Evropi i na Bliskom istoku.
Prorok Muhamed predstavljen je na jednoj karikaturi sa turbanom u obliku bombe sa fitiljem koji gori, dok je na drugoj karikaturi prikazan sa mačem u ruci i povezom preko očiju.
Na naslovnoj strani Frans soara u sredu je objavljen teskt pod naslovom „Da, mi imamo pravo na karikaturu boga“ i na karikature budističkih, jevrejskih, muslimanskih i hrišćanskih „bogova“ kako lete na oblaku. Objavljivanje crteža izazvalo je burne reakcije franscuskog Ministarstva inostranih poslova. U saopštenju Ministarstva se kaže da je sloboda izražavanja važna u Francuskoj, ali Ministarstvo „osuđuje sve povrede pojedinaca, njihovih verovanja ili religioznih ubeđenja“.
Novinski listovi širom Evrope objavili su u sredu sporne karikature koje ismejavaju proroka Muhameda, u znak podrške pravima danskih i norveških listova da objavljuju karikature. Nemački dnevnik Velt objavio je jednu od karikatura na naslovnoj strani pod naslovom „pravo na bogohuljenje“ je jedna od sloboda demokratije. Italijanski list Stampa i španski dnevnik Periodiko, takođe su, u sredu objavili neke od karikatura. Islam posmatra bilo koje umetničko predstavljanje Muhameda bogohuljenjem. U mnogim muslimanskim zemljama, novinski listovi koji izlaze na engleskom jeziku poštuju islamsku tradiciju tako da bi bilo kakvo pominjanje imena proroka bilo praćeno pismom „Mir s njim“ (PBUH).
Novinski listovi su naljutili muslimansku populaciju širom sveta. Mnogi muslimani u Zapadnoj Evropi osećaju se otuđeno zbog kulturnih barijera, diskriminacija na radnom mestu, osramoćenim raznim antiimigracionim pokretima i antiterorističkim zakonima za koje veruju da su nepravedno usmereni prema članovima njihove verske zajednice.
Dalil Bubakur, iz francuskog Saveta muslimanske verske zajednice izjavio je da je odluka francuskog lista da objavi neprijatne karikature akt „stvarne provokacije miliona muslimana koji žive u Francuskoj“.
Konzervativni danski dnevnik Jilandpost, koji je prvi objavio karikature ove nedelje se izvinio muslimanima za uvrede, ali je branio pravo objavljivanja karikatura.


S.D.


 

Tagovi

Povezani tekstovi