Štampa ovih dana spekuliše mogućim kandidatima budućeg generalnog direktora, navodeći imena Aleksandra Tijanića (sada na čelu ove kuće), Zorana Predića (bio na čelu Yu info), Aleksandra Crkvenjakova (bivši direktor RTS), ali i Milodrada Vučelića (direktor iz vremena Slobodana Miloševića)…
Deo stručne javnosti, poput profesora komunikologije na FPN, Miroljuba Radojkovića, smatra da uprkos deklarativnom zalaganju za javni servis, vlast sa menadžmentom ove kuće tajno radi na odugovlačenju transofrmacije RTS „pošto ne želi da se odrekne takvog moćnog alata za uticaj na ljude“.
Aleksandar Vasić, zamenik predsednika Saveta Republičke radiodifuzne agencije (nezavisnog tela koje će biti nadređeno RTS-u kada postane javni servis umesto Vlade ili parlamenta) kaže za Danas da se unapred ne može spekulisati time da li će rok za imenovanje novog rukovodstva biti probijen zbog eventualnih otpora iz političke strukture.
– Probni balon za poštovanje roka do kraja aprila, koji je kao što je poznato, ustanovljen Zakonom o radio-difuziji, jeste deobni bilans, odnosno razdvajanje pokrajinskih i republičke RTV. Prema informacijama koje imam, pri Ministarstvu kulture formirana je komisija koja bi trebalo da uradi taj posao i u kojoj su po tri predstavnika Vlade Srbije, Izvršnog veća Vojvodine, RTS i pokrajinskih RTV. Kada će taj bilans biti zavšren, ne mogu tačno da znam, ali Savet RRA ima obavezu da do 31. marta uputi javni poziv za kandidovanje i da imenuje nove članove Upravnog odbora RTS. Sledi i imenovanje Programskog odbora, koji broji 18 članova, od kojih 12 dolaze iz parlamenta, odnosno nadležnih skupštinskih odbora. Nakon toga piše se Statut na koji Savet RRA daje saglasnost i počinje procedura imenovanja menadžmenta, odnosno rapsisuje se konkurs za generalnog direktora i potom dalje direktore segmenata RTS. Da li će se i urednici programa birati na isti način, zavisiće od Statuta – objašnjava Vasić.
On ističe da je redosled ovih koraka predviđen pomenutim Zakonom.
– Da li će sve to biti brzo i ažurno urađeno videće se. Mene brine taj zbijeni rok u aprilu za imenovanja, ali ni tu ne očekujem nekih posebnih problema ukoliko procedura bude poštovana. Znači, neće biti problem ako se recimo produži do petog ili desetog maja, na kraju bila je to državna radio-televizija od 1958. Međutim, ne mogu da kažem da neće biti problem ukoliko se recimo produži na tri ili više meseci, i time će se pokazati da postoje otpori u vlasti o kojima pitate – dodaje Vasić.
J. Lukač