Veliko interesovanje i podrška Užičana

Uz jedan kupljeni primerak naših novina, Užičani su bili u prilici da na poklon dobiju po dve knjige u izdanju Dangrafa. Iako je bilo planirano da akcija traje tri sata, od 10 do 13 časova, građani Užica su mnogo ranije primetili Danasov kombi na gradskom trgu i sami počeli akciju, pa je za sat i po prodat ceo tiraž novina i podeljene sve knjige. Zbog toga su, nažalost, mnogi Užičani ostali bez svog primerka Danasa i poklona. Već oko podneva Danasa nije bilo ni na kioscima u centru grada.


Predstavnici naše redakcije Dušan Mitrović, Radomir Ličina, Vesna Ninković, Snežana Stojakov, Desimir Zeljković, Silvija Živančević, Zoran Lazić, Aca Lučić i Slobodan Nikolić Brada bili su zatečeni velikim intersovanjem Užičana, pa su jedva uspevali da upakuju poklone.
Akcije „Danasa“ podržalesu javne i  ličnosti, privrednici, sportisti, umetnici, predstavnici lokalne samouprave, medija i drugih oblasti gradskog života. Među njima bili su glumci užičkog Pozorišta, ali i Aleksandar Saša Lukač, reditelj koji već godinama ima uspešnu karijeru u Kanadi, a koji u saradnji sa ovim pozorištem i užičkom Akademikom trenutno priprema savremenu adaptaciju Uskokovićevih Došljaka. I uspešni privrednici, poput Dragana Subotića, generalnog direktora Valjaonice bakra, Miće Mićića, direktora Jedinstva, Rajka Vidića i drugi, iskazali su podršku našem listu.
Redovni čitalac našeg lista i poznati aforiostičar Rade Jovanović kaže da Danas ne može da ima veliki tiraž, ali da ga čitaju i oni koje je Danas pročitao.


„Imamo neverovatan broj dnevnih novina i to me podseća na izbor pekarskih proizvoda, konkretno bureka: je l’ imate burek sa mesom, sirom ili prazan burek. E, među sirotinjom najveći tiraž ima prazan burek. Dakle, mnoge su novine u sistemu praznog bureka. Mogu da se kupe za male pare,možete da kupite pola kilograma gluposti, ali za trideset dinara, koliko košta Danas, ne možete da dobijete ni gram gluposti. Zato Danas mora ostati Danas. Ako se promeni postaće juče“, savetuje Jovanović
Divna Marić, prvakinja drame Narodnog pozorišta u Užicu, kaže da Danas čita povremerno i to najčešće tekstove o predstavama ovog pozorišta, ali i ostale rubrike iz kulture i umetnosti, smatrajući da bi takvih rubrika trebalo da bude još više.
„Naš narod je još uvek siromašan i normalna je pojava da ljude gledamo kako u redovima čekaju da po promotivnim cenama kupe osnovne namirnice u supermarketima, ali ponosna sam danas što sam Užičanka, jer sam videla redove za knjige na Danasovom štandu“, primetila je Aleksandra Ranković, direktorka marketinga Radio Lune.
Miroslav Filipović, profesor na Visokoj poslovno-tehničkoj školi i bivši potpredsednik GSS, navodi da je veoma dobro što je Danas opstao u proteklih deset godina i postao ugledni list.
„Takve novine su potrebne na našem, u dobroj meri, zagađenom tržištu dnevne štampe. U vremenu koje će biti sve teže za štampane medije, Danas će imati svoju publiku i svoj prostor i potrebu da postoji“, poručuje Filipović, procenjujući da je veliko interesovanje Užičana za knjige „možda i dobar znak da će neko i da ih pročita“.
Ružica Marjanović, profesorka književnosti u užičkoj Gimnaziji i organizatorka susreta pisaca u Užicu, kaže da „Danas liči na malu intelektualnu oazu“, ali i da „budi i sećanje na juče“.
„Kada vidim ljude kako se guraju za knjige, to me podseća na redove za ulje, a ja čak ni za Danas nisam htela u red, već je to umesto mene učinio moj prijatelj. Videla sam policiju i setila se vremena u kojem se Danas dovijao kako da stigne do čitalaca. Što bi rekao moj prijatelj Predrag Lucić, sve se razvodnilo, pa smo dočekali da bez ikakvih problema i kombi Danasa može da bude na sred užičkog trga i da ljudi stoje u redu čekajući da kupe Danas“, podseća Ružica Marjanović. Njena preporuka je da bi svi koji su dobili knjige trebalo da s pažnjom pogledaju barem onu sa Koraksovim karikaturama.
I Željko Čeliković, naš uspešni paraolimpijac i atletičar, kaže da je redovni čitalic Danasa i da posebnu pažnju posvećuje tekstovima o sportu. Jedan od onih koji je čekao u redu i uspeo da kupi više od jednog primerka Danasa, a time dobio i nekoliko knjiga, bio je i Sredoje Ilić, koji je, kako svedoči, nakon dugogodišnjeg radnog staža knjigovođe ostao bez posla.
„Čitao sam Danas do Petog oktobra, ali sam prestao“. Kaže da su redakciju počeli da napuštaju dobri novinari, ali se, napominje Ilić, vratio Ramač, za koga kaže da je jedan od najboljih novinara u Srbiji. „Ipak, morao sam da kupim nekoliko primeraka Danasa zbog nostalgije, ali i Koraksovih karikatura, priznaje ovaj Užičanin.
Politikolog Nemanja Nešić navodi da Danas čita već deset godina zbog njegove kritičke sadržine. „Za Užičane Danas ima vrednost zbog pisanja o užičkoj svakodnevici i to sa jednakim kritičkim odnosom prema svim političkim opcijama i temama u gradu i nadam se da će tako i ostati“, poručuje Nešić.
Mirjana Petrović, nekada novinarka, a danas profesorka u Ugostiteljsko-turističkoj školi u Čajetini, kaže da je Danas „incident među dnevnim novinama“. Priznaje da Danas više poštuje nego što ga čita. „Jednostavno, naviknuti smo na instant-novine i instant-vesti, pa smo zaboravili da se posvetimo ozbiljnim novinama na ozbiljan način. Danas treba da postoji i drago mi je da postoji deset godina. Danasova akcija u Užicu, prvenstveno je lep gest prema Užičanima i njime je redakcija iskazala poštovanje prema Užičanima i dokazala da im je veoma stalo do čitalaca u ovom gradu“, rekla je Mirjana Petrović.
I na kraju, Danas se zahvaljuje svim Užičanima koji su učestvovali u ovoj uspešnoj akciji, ali i kolegama iz užičkih medija koji su svojim najavama i prilozima o druženju danasovaca sa čitaocima, iskazali podršku našoj redakciji i profesionalnu solidarnost.


Nenad Kovačević

Tagovi

Povezani tekstovi