„Voleo bih da animiram Koaliciju za slobodu medija da napravimo apel da predlozi izmena i dopuna zakona o javnim medijskim servisima ne odu u proceduru, jer su daleko od onoga što je po Medijskoj strategiji trebalo da se realizuje“, izjavio je danas profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski.
On je na panelu „Šta nam donose novi medijski zakoni – Zakon o javnim medijskim servisima“, koji je organizovala Koalicija za slobodu medija, rekao da se radna grupa za izradu promena i dopuna zakona najviše bavila finansiranjem dva javna medijska servisa.
Veljanovski smatra da trenutni modeli finansiranja ne omogućavaju stabilno finansiranje i nezavisne uređivačke politike.
Evropska praksa potvrđuje da je finansiranje javnih medijskih servisa iz budžeta najgori oblik finansiranja, „jer kad vlada da novac iz budžeta, ona najčešće nameće i određene obaveze, uslovljava i zahteva“, izjavio je Veljanovski.
Dubravka Valić Nedeljković iz Novosadske novinarske škole navela je da od prvog Zakona o radio difuziji postoji krucijalni problem, jer građani smatraju da su radio-televizije Srbije i Vojvodine državni mediji, a ne njihovo vlasništvo.
„Ono što se napravi kao relativno uljudan tekst, sutra osvane u parlamentu kao potpuno izmenjen tekst. Pitanje je o čemu se tu radi i to se ponavlja od 2003 godine“, rekla je Dubravka Valić Nedeljković.
Ona je izjavila da taj zakon treba staviti u kontekst evropskih medijskih zakona i medijske strategije Srbije, jer za to ima dovoljno eksperata sa iskustvom.
Izvor: N1