Međunarodna organizacija novinara označila je 2. novembar, Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, kao posebno značajan, jer je poslednja godina najkrvavija u istoriji novinarstva, izjavio je danas izvršni direktor Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Veran Matić.
Matić je na konferenciji za novinare istakao da je samo u Gazi ubijeno 156 novinara, a ukoliko se na to posmatra iz ugla dešavanja u Srbiji, ta ubistva nikad neće biti rešena.
Matić je podsetio na nerazjašnjena ubistva novinara Radislave Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, konstatujući da Srbija ima sto odsto nerešenih ubistava novinara.
On je ukazao da je od 1998. do 2005. godine na teritoriji Kosova bilo 20 ubistava, a odgovarano je samo za jedno ubistvo i to novinara Šabana Hotija pred Međunarodnim sudom u Hagu.
Matić je ukazao da je veliki broj novinara nestao za vreme sukoba u bivšoj Jugoslaviji i da se o njima ništa ne zna.
„To je nešto na šta novinarska udruženja i međunarodne organizacije godinama već upozoravaju, kao i da je apsolutno neophodno formirati međunarodno telo koje bi radilo na istraživanju nestalih naših kolega i onih koji su ubijeni na poslu“, istakao je Matić.
Kada je reč o nekažnjivosti, posle dve osuđujuće prvostepene presude na sto godina zatvora za optužene u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije, usledila je oslobađajuća presuda, podsetio je Matić.
Istakao je da je neophodno nastaviti istrage svih ubistava kako bi se svi slučajevi rešili, a počinioci kaznili.
Matić je naglasio da na tome mora da se insistira na svim nivoima.
Advokat Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Veljko Milić rekao je da su u toku javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i novinarska i medijska udruženja predložila određene izmene kako bi se poboljšala krivično-pravna zaštita novinara.
Prema njegovim rečima, Stalna radna grupa za bezbednost novinara postoji više od sedam godina i od tada su tema svakog sastanka analize pojedinačnih slučajeva napada na novinare i načini na koje može da poboljša položaj novinara.
Advokatica Kruna Savović rekla je da je rađen i monitoring koji se zasniva na četiri ključne oblasti na kojima je neophodno inisistirati.
„To je oblast koja se odnosi na slobodu izražavanja, druga oblast jeste implementacija propisa i izmene zakonodavstva, a poslednja oblast kojom se bavimo jesu takozvane ‘SLAPP tužbe’ po kojima je Srbija na visokom mestu“, rekla je Savović.
Ona je kao problem istakla da nadležni apsolutno ignorišu prijave nasilja nad novinarima, a kao primer je navela prijavu novinara Vuka Cvijića koja se od juna ne „pomera sa mrtve tačke“.
Savović smatra da upravo takva praksa obeshrabruje novinare da prijavljuju slučajeve, ali da tome doprinosi i to što Krivični zakonik ne prepoznaje sofisticirane oblike pretnji novinarima i medijskim radnicima.
Izvor: N1