Vlada još ne reaguje

Beograd – Otkako je 18. juna ove godine Luka Mičeta podneo neopozivu ostavku, samo mesec dana pre isteka mandata, novinska agencija Tanjug još nije dobila novog direktora. Prema Zakonu o Javnom preduzeću Tanjug, Vlada Srbije bira članove Upravnog odbora, ali i direktora.


Kako je Danasu rekao šef vladine Kancelarije za medije Milivoje Mihajlović, premijer i ministri još nisu razmatrali ovo pitanje jer Kadrovska komisija nije predložila kandidata koji bi mogao da bude postavljen na čelo Tanjuga. Mihajlović je dodao da ne zna kada će državna novinska agencija dobiti novog direktora.


Otkako je Tanjug ostao bez direktora, finansijska i poreska inspekcija često proveravaju poslovanje ove novinske agencije. Zanimljivo je da se to obavlja na zahtev Upravnog odbora.


Predsednik UO Tanjuga Nenad N. Stefanović kaže za Danas da su to rutinske kontrole, koje su neophodne kako bi se izvršio finansijski presek poslovanja, pogotovo što još nije izabran novi direktor.


Kako je dodao, zamenica direktora Slavica Vučeljić je dobila ovlašćenja od UO da napravi program rada Tanjuga za 2009. godinu. Prema njegovim rečima, veoma je loše što direktor još nije imenovan, „jer zbog toga ne mogu da se rešavaju neki problemi u Agenciji“.


– Ne znam zašto Vlada Srbije još nije raspravljala o pitanju izbora direktora, s obzirom na to da je prošlo šest meseci otkako je Luka Mičeta podneo ostavku. Međutim, iako je situacija trenutno problematična, Tanjug nastavlja s dobrim radom – kaže Stefanović.


Prema Zakonu o Tanjugu, direktor se imenuje preko javnog konkursa. On zastupa Agenciju, organizuje i vodi poslovanje, stara se o zakonitosti rada, izvršava odluke UO i preduzima mere za njihovo sprovođenje, predlaže imenovanje i razrešenje glavnog i odgovornog urednika, predlaže uređivačku politiku i programsku koncepciju Tanjuga i obavlja i druge poslove određene statutom.


Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski kaže za Danas da za jednu medijsku kuću kao što je Tanjug nije dobro da bude bez direktora, „ali ukoliko imaju sve ostale potrebne kadrove, koji obavljaju dobro svoj posao, ova novinska agencija može dugo da funkcioniše i ovako“.


– Ipak, s obzirom na to da je to državna novinska agencija, izostanak direktora može da dovede do određene vrste manipulacije, kao što je politički uticaj. U svakom slučaju, to što Vlada posle ovoliko vremena još nije donela odluku o novom direktoru nije dobro po Tanjug – upozorava Veljanovski.


Samo nekoliko dana pre nego što je Luka Mičeta podneo ostavku, Vlada Srbije je za predsednika UO Tanjuga imenovala novinara lista Politika Nenada Stefanovića. Za članove UO imenovani su diplomirani ekonomista Tanja Gavrilović, novinar novosadskog lista Dnevnik Aleksandar Radonjić, filmski reditelj Oleg Novković, direktor marketinga u kompaniji Meken Erikson Vanda Kučar, novinar u Privrednoj komori Srbije Branislav Gulan i novinari Tanjuga Mirko Dragišić, Milica Jovanetić i Novica Andrić.


Jelena Diković

Tagovi

Povezani tekstovi