Vlast igra na kartu nesloge opozicije

Vladajuća koalicija očekuje da će imati većinu potrebnu za izglasavanje izmene dopuna Zakona o informisanju jer veruju da će imati većinu od prisutnih u skupštinskoj sali, a ne maksimalnih 126 poslanika, tvrde izvori „Blica“ iz ove koalicije. Međutim, opozicija bi mogla da obori zakon ukoliko uspe da se dogovori da prvi put zajednički nastupe poslanici SRS, SNS, DSS, NS i LDP, a SPS ostane dosledan u stavu da bude uzdržan prilikom glasanja.


Naš izvor iz vrha vladajuće koalicije tvrdi da će poslanici SPS dati kvorum za glasanje, ali da će biti uzdržani prilikom glasanja o zakonu.
– Prema poslovniku, za usvajanje zakona potrebna je većina prisutnih, što znači da bi Skupština mogla da usvoji zakon sa manje od 126 poslanika. S obzirom na to da glasanje očekujemo tek krajem jula, do tada je moguće ispraviti mnogo stvari. Trenutno se radi na pregovorima sa SPS da prihvati amandmane za izmene Zakona o informisanju koje će biti napravljene posle konsultacija sa medijima – kaže naš sagovornik.
Ako socijalisti ne budu mogli da progutaju te promene, vladajuća koalicija držaće se za tanku nit – da će imati više poslanika u sali od opozicije. Manjina u Skupštini bi imala jedinstvenu mogućnost da obori zakon pod uslovom da se dogodi stvar da se na istoj strani nađu poslanici SRS, SNS, DSS, NS i LDP koji bi glasali protiv predloženih izmena zakona.
Istovremeno, u vrhu G17 tvrde za „Blic“ da su spremni na izmene koje se ne tiču suštine – odredbi o zabrani štampanja preduzećima koja su u blokadi duže od 90 dana i odredbi o depozitu, koji bi važio samo za medije sa nacionalnom pokrivenošću.
– Ako zakon ne bude prošao Skupštinu, išlo bi se na odmor u avgustu, posle koga bi se ili neko predomislio ili bi se razmišljalo o novim izborima – kažu u samom vrhu G17 plus.
Poslanik G17 plus Željko Ivanji kaže za „Blic“ da čeka najpre da vidi amandmane koje će poslanici uložiti na predlog zakona o informisanju. „Za nas je zakon prihvatljiv u ovoj formi u kojoj je predložen, tako da ne mogu da komentarišem da li su i koje su izmene prihvatljive sve dok ne vidim amandmane“, kaže Ivanji ne želeći da komentariše kritike koje su u javnosti iznete na račun zakona.
U Liberalno demokratskoj partiji navode da će odluku o načinu glasanja doneti krajem sedmice, nakon konsultacija Predsedništva i Poslaničkog kluba i razmatranja finalne verzije zakona. Lider LDP Čedomir Jovanović ocenjuje da se ovaj zakon donosi samo zbog nekoliko medija, ali da se problem ne može rešiti njime. „LDP i njegovo rukovodstvo su najčešće bili žrtve najbestidnijih kleveta, uvreda i poziva na ubistvo koje su lansirali mafijaški tabloidi koji su bili takvi i pre i posle 2003. godine“, kaže Jovanović. On dodaje kako su „mnogi stranački lideri i državni funkcioneri često pomagali i ohrabrivali medije da pokreću kampanje protiv LDP-a“.
– Danas se taj monstrum koga su sami stvorili delimično okrenuo i protiv svojih kreatora. Zbog toga je Vlada, pod pritiskom jedne partije i ministra koji je godinama bio saradnička veza tabloida, na brzinu i na sumnjiv način poslala Skupštini predlog zakona koji navodno treba da reši probleme – ocenjuje Jovanović.
I poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandra Jerkov kaže za „Blic“ da će ova stranka odluku o načinu glasanja doneti nakon sednice Predsedništva i Političkog saveta stranke.
– Naši stavovi se najviše poklapaju sa kritikama ovog zakona koje smo mogli da čujemo u javnosti, ali želimo najpre da podrobno sagledamo sam predlog zakona i sve mogućnosti za njegove amandmanske izmene – napominje Jerkov.


Marija Mareš


 


 „

Tagovi

Povezani tekstovi