Za čiji račun Dinkić od Srbije pravi medijski koncentracioni logor

Novinarima u Srbiji uskoro bi mogla biti uskraćena radna prava koja važe za sve ostale građane. Istovremeno, diskriminaciji bi mogli biti izloženi i osnivači medija, jer će za njih važiti posebna pravila poslovanja, kojih su pošteđeni preduzetnici u drugim, za državu i društvo ništa manje važnim oblastima . Ukoliko u Skupštini Srbije bude napabirčen dovoljan broj poslaničkih glasova za usvajanje najavljenih izmena Zakona o javnom informisanju, naime, opstanak značajnog broja medija biće doveden u pitanje. U trenutku kada je, prema aktuelnim podacima, u Srbiji čak 61.000 preduzeća u blokadi – ali ne i u stečaju – država sprema „giljotinu“ za medije koji se nađu u istoj situaciji.


Prema predloženim izmenama Zakona, naime, ukoliko je račun medijske kuće u blokadi duže od 90 dana u prethodnih godinu dana poslovanja, osnivač javnog glasila „dužan je da bez odlaganja obustavi delatnost izdavanja javnog glasila?!“. Ukoliko je, međutim, osnivač pun životne energije i ne želi da odustane od borbe za očuvanje firme koju je stvorio, novi zakon nalaže da „organ uprave nadležan za poslove javnog informisanja o tome obaveštava nadležnog javnog tužioca, koji je dužan da bez odlaganja pokrene postupak za privredni prestup pred nadležnim sudom i zatraži izricanje mere privremene obustave delatnosti izdavanja javnog glasila za sve vreme trajanja obustave svih plaćanja“.


Krajem devedesetih, u vreme zloglasnog zakona o informisanju koji je potpisao Aleksandar Vučić, podsećanja radi, novinari i vlasnici pojedinih proganjanih medija su sopstvenim radom i hrabrošću, uprkos blokiranim računima, produžavali život novina koje su pravili. To se tada zvalo borba za demokratiju, koju su, makar deklarativno, podržavale mnoge stranke članice današnje vladajuće koalicije – sem socijalista, koji ne žele da stanu iza najavljenih izmena Zakona o informisanju.


Gašenje medija i povećanje broja nezaposlenih, i to u trenutku kada ozbiljne države i važne međunarodne organizacije koje brinu o razvoju demokratije, pokušavaju da pronađu način da povećaju šanse za opstanak medija u teškoj globalnoj ekonomskoj krizi, samo su najočiglednije opasne posledice usvajanja izmena Zakona. Sudeći prema tekstu izmena Zakona objavljenom u medijima, novim zakonskim rešenjem, čije donošenje zakonopisac obrazlaže potrebom „unošenja većeg reda i odgovornosti u sferi medija“, naime, biće tačno precizirano gde sme da se laže, a gde ne?!


 

Tagovi

Povezani tekstovi