Za manjinske medije nedostaje politička volja

Subotica – Situacija nastala povodom dodele frekvencije Panon radiju, i uskraćivanja te iste frekvencije Radio Subotici, koja ju je do sada koristila, posledica je nedostatka političke volje u državi da se reši problem informisanja na manjinskim jezicima, zaključeno je na tribini „Susreti iz javnog života“, organizovanoj protekle nedelje na Paliću, a na kojoj su govorili čelni ljudi ova dva radija – Ildiko Arpaši, glavna urednica Panon radija i Antal Bijači, direktor Radio Subotice. Oni su ocenili da je neosnovan argument države da lokalne samouprave ne mogu biti osnivači medija zato što u Evropi takva praksa ne postoji. Za to postoji dosta primera lokalnih medija u zemljama članicama Evropske unije, rečeno je na tribini.
Ildiko Arpaši je napomenula da je Panon radio osnovan jer vojvođanski Mađari nisu mogli čekati na državu da reši pitanje celodnevnog programa na mađarskom jeziku: „U ovoj regiji je bio raspisan konkurs za samo jednu regionalnu frekvenciju i mi smo morali da konkurišemo za nju. Sticaj je okolnosti što je to frekvencija na kojoj program emituje i Radio Subotica“, rekla je Arpaši.
Inače, upravo zbog činjenice da je Panon radio praktično preuzeo frekvenciju Radio Subotice mnogi građani su dodelu frekvencija doživeli kao sukob dva medija. Na palićkoj tribini je, po mišljenju urednice Panon radija, prvi put stvorena mogućnost da se na Radio Subotici čuje i mišljenje druge strane, odnosno njenog radija, budući da je njen sagovornik sa Radio Subotice. Antal Bijači je primetio da je dodela regionalne frekvencije Panon radiju, i oduzimanje iste od Radio Subotice na neki način podelilo Mađare, o čemu posebno govori podatak da je pismo podrške Radio Subotici, u akciji kojom se želelo zaustaviti oduzimanje regionalne frekvencije, potpisalo 20.000 građana, od čega je značajan broj iz naselja s većinskim mađarskim stanovništvom. Što se dalje sudbine Radio Subotice tiče, nakon gubitka frekvencije ona velikim delom zavisi od ishoda privatizacije, koja se očekuje krajem ove godine, napomenuo je direktor ove kuće Antal Bijači. Radio će nastaviti da radi na lokalnoj frekvenciji, a to će zahtevati i reorganizaciju posla, budući da se broj programskih sati mora podeliti na tri redakcije koje postoje u okviru Radio Subotice. Što se privatizacije tiče, Bijači je napomenuo da do sada nije bilo zainteresovanih za kupovinu radija, ali je izneo i bojazan da primeri do sada privatizovanih lokalnih elektronskih medija ne daju nadu da privatizacija može biti dobro rešenje za Radio Suboticu.


V. Laloš

Tagovi

Povezani tekstovi