Za mesec dana 16 ataka na novinare

Novinari su napadnuti 16 puta, od čega su zabeležena dva fizička napada, pet napada na imovinu i devet slučajeva pretnji, verbalnih napada i drugih pritisaka. Takođe, zabeležene su i dve sudske osude novinara, jedno hapšenje, dva slučaja u kojima su novinari prekinuli emitovanje programa zbog neisplaćenih zarada, kao i to da je nekoliko medija objavilo fotografije nage dvanaestogodišnjakinje koja je seksualno zlostavljana, navodi se u izveštajima međunarodnih organizacija, u koje je Danas imao uvid.


Najviše pretnji i verbalnih napada


Kada je reč o fizičkim napadima, fotoreporter novosadskog dopisništva lista Blic, Jovan Jarić napadnut je ispred kafane „Kolašin“ u naselju Veternik, a desetak ljudi je nasrnulo na vlasnika i glavnog urednika Nezavisne radiotelevizije TNT Stefana Cvetkovića, kada je u selu Dupljaja kod Bele Crkve snimao „Gulašijadu“. Od napada na imovinu, između ostalog, zabeleženo je da su Regionalnoj televiziji i Radio 100 plus iz Novog Pazara presečeni kablovi na opremi za emitovanje programa, kao i da je velikim kamenom umotanim u kesu polomljen izlog dopisništva Večernjih novosti u Nišu.
Ipak, najviše je bilo pretnji i verbalnih napada na novinare i medije. Gordana Pop Lazić iz SRS-a najavila je borbu protiv medija i nevladinih organizacija koje podržavaju „evro-unijatske snage“, dok je Kurir preneo da su mnogi novinari i urednici ove medijske kuće dobili pretnje da se „paze i pričuvaju nakon 11. maja“. Takođe, Sofija Paulić Špero, novinarka iz Apatina, optužila je Miodraga Bakića, sekretara opštinskog odbora SPS-a za vređanje, iznošenje neistina i napad na novinarsku profesiju, a dopisnici listova Alo i Večernjih novosti, kao i televizije Delta vređani su i izbačeni iz Osnovne škole „Sonja Marinković“ u Novom Sadu dok su čekali da obave intervju sa direktorom škole, koji je bio na zasedanju disciplinske komisije povodom slučaja zlostavljanja devojčice od strane vršnjakinja.


Sudske presude i kršenje kodeksa


Jovan Bugarski, bivši direktor i urednik nedeljnika Napred, osuđen je 6. maja na četiri meseca zatvora, odnosno uslovno na godinu dana, zbog povrede prava na štrajk, a Nevena Stojčević, bivša urednica ugašenog dnevnog lista Internacional, kažnjena je sa 50.000 dinara zbog klevete Vladimira Bebe Popovića.
Dnevne novine Kurir prenele su da je novinar ovog lista Oliver Nikolić uhapšen 9. maja, dok je u Komercijalnoj banci u Beogradu pokušavao da proveri određene podatke u vezi poslovanja ove banke.
Jedan od većih incidenata dogodio se 16. maja, kada su Večernje novosti, Kurir, Press i TV Avala objavili fotografije nage dvanaestogodišnjakinje, koja je bila žrtva zlostavljanja i time prekršili profesionalne standarde propisane Etičkim kodeksom, Zakonom o javnom informisanju, ističe se u izveštajima u koje je Danas imao uvid.


Politička elita toleriše nasilje


Miroslav Janković, viši savetnik za slobodu medija u OEBS-u, ističe za Danas da veliki broj incidenata tokom maja govore o neprijatnoj poziciji i teškim uslovima u kojima mediji u Srbiji rade.
– Biće interesantno pratiti statističke podatke o medijskim incidentima u vremenu koje je pred nama, kako bi utvrdili promene u broju i karakteru ovih napada, ali i preduzetim merama – naglašava Janković i dodaje da je jedini način da se broj incidenata u budućnosti smanji jasna, efikasna i zakonom propisana reakcija svih relevantnih subjekata u društvu. Pre svega, navodi on, to su državni organi, koji su dužni da preduzmu sve kako bi se osobe odgovorne za kršenje medijskih prava i sloboda pronašle, procesuirale i kaznile na osnovu zakona.
– Takođe, opšta javnost mora poslati glasnu poruku da se napadi na novinare neće tolerisati. Trebalo bi u određenim segmentima i izmeniti pojedine zakone koji uređuju medijsku oblast, ali i raditi na jačanju kapaciteta udruženja novinara, koja mogu mnogo da pomognu u rešavanju ovih ozbiljnih problema – objašnjava Janković.
Dinko Gruholjić, predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine, kaže za Danas da je broj zabeleženih incidenata u maju veoma visok i da se napadi na novinare ne sankcionišu i ne tretiraju kao napadi na slobodu izražavanja. Prema njegovim rečima, problem je u političkoj eliti u Srbiji, koja šalje signal da je „lov na novinare“ otvoren već dvadesetak godina, „s obzirom na to da nijedno ubistvo i pokušaji atentata na naše kolege nisu razjašnjeni“.
– Ubistva Slavka Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića nisu razrešena, iako je javna tajna ko stoji iza njih – ukazuje Gruhonić i ocenjuje da će napadi na novinare u budućnosti biti u porastu.


Jelena Diković

Tagovi

Povezani tekstovi