Zabraniti samo ono što se mora zabraniti

Prema rečima predsednika etičkog komiteta RRA, Jovana Babića, nakon izdavanja dozvola za rad emiterima rešen je problem piraterije, a sada predstoji sofisticiranije uređenje u medijima tako što će se propisati sistem obavezujućih uputstava čime će se usvojiti princip demarkacije optimalne slobode. „Treba zabraniti samo ono što se mora zabraniti“, objašnjava Babić. On je istakao da je primetan veliki broj zloupotreba u medijima, pre svega, dece, ljudskih slabosti i očaja putem emisija sa magijskim i okultnim sadržajima, kao i brojno kršenja Zakona o javnom oglašavanju, i to od strane javnog servisa koji bi trebalo da služi za uzor drugim medijima. Dragan Janjić, glavni i odgovorni urednik agencije Beta, inače kreator etičkog kodeksa NUNS i UNS, istakao je da prilikom kreiranja kodeksa ne bi trebalo izgubiti iz vida slobodu uređivačke politike. On predlaže da svaki medij donese svoj kodeks što bi omogućilo novinarima da prilikom zapošljavanja u nekoj medijskoj kući potpiše obavezujući akt. „Kodeks ne može imati obavezujuću snagu jer je to nešto što reguliše pravila ponašanja“, naglašava Janjić.


Nenad Prokić, član Odbora za kulturu i informisanje u Skupštini Srbije, ocenio je Nacrt kodeksa prihvatljivim, ali i da će on „teško da prođe u Srbiji“ jer je udaljen od realnosti, slično, kako kaže, preambuli Ustava Srbije.
– Društvo je izgubilo etičke i moralne kodove a novinari su deo tog društva i često nisu ni svesni kada ih krše. U Nacrtu kodeksa stoji da novinar ne sme biti član neke od obaveštajnih službi, a te službe imaju novine. U Srbiji je Legija heroj a Ceca uzor, tako da ovo smatram dobrim naporom ali jalovim – kaže Prokić.


 S. Čongradi

Tagovi

Povezani tekstovi