Beograd-Mada se državna zajednica Srbije i Crne Gore raspala, u Savezu novinara SCG, žele da ta novinarska organizacija opstane, makar bila i jedina koja je preživela raspad, donedavno zajedničke države.
Na svečanoj skupštini u ponedeljak, obeležavanju šezdesetogodišnjice postojanja, to su potvrdili predstavnici dve članice Saveza novinara SCG – Udruženja novinara Crne Gore i Udruženja novinara Srbije.
Objašnjavajući da je i pre i posle crnogorskog referenduma UO Udruženje novinara Crne Gore potvrdio stav o opstanku Saveza novinara, predsednik UNCG, Jovan Plamenac kaže da je to „interes profesije, i da nešto što je dobro ne treba razbijati zbog nečije političke volje“. Mada takvo mišljenje deli i predsednik UNS-a, Nino Brajović, on najavljuje da bi, o opstanku zajedničkog udruženja novinara, uskoro trebalo da odluči skupština UNS-a.
I pre toga, međutim, ima onih koji postavljaju pitanje legitimiteta samog Saveza, jer, izborna skupština te organizacije nije održana u aprilu, kada joj je bilo vreme.
– Dogovor dva novinarska udruženja bio je da se, zbog nejasne situacije, izborna skupština odloži za 29. oktobar, a ja ostanem vršilac dužnosti. Sada je to odloženo, zbog nejasnoća oko registracije saveznih organizacija – kaže predsednik Saveza novinara, Žika Nikolić.
On smatra da ne postoje zakonske smetnje da Savez opstane kao međunarodna zajednica.
Objašnjavajući da je „850 kvadrata zgrade građene 60-tih godina, kao Dom novinara Jugoslavije, mnogima zapelo za oko“, Nikolić dodaje da bi se u slučaju raspada, najverovatnije, kolegama iz Crne Gore dala neka nadoknada, uprkos tome što to nije obavezujuće.
Prema njegovim rečima, Savez novinara SCG morao je da svoj vlasnički status predoči i Direkciji za imovinu Srbije.
– To je zahtevala agencija „Tanjug“, koja je ovde samo zakupac, ali je tražila da se imovina oduzme nama i dodeli njima na korišćenje – kaže Nikolić, ističući da su „Tanjug dobili na svim sudovima, kao i da im je u junu istekao i ugovor o zakupu“.