Zakon o informisanju trebalo bi da pišu novinari

Kad vlast donosi represivni zakon protiv medija, ona to nikad ne čini da bi građane zaštitila od kleveta već da bi zaštitila sebe od kritike, i to ne samo nezaslužene nego i zaslužene. Ne može vlast da odlučuje koja je kritika na njen račun zaslužena, a koja nije. Ako bismo čekali da vlast proceni kada i koliko sme da bude kritikovana, to ne bi bilo dobro za slobodu izražavanja, rekla je Ljiljana Smajlović, predsednica Udruženja novinara Srbije na tribini „Stop antievropskom zakonu o medijima”.


O lošim stranama predloga već je sve rečeno, ocenio je Dragan Bujošević, glavni i odgovorni urednik „Politike”, uz napomenu da je takav zakon trebalo da donesu sami novinari koji su propustili priliku da urede odnose unutar svoje profesije.


– Ne mogu da zamislim da u jednom društvu treba da postoje ista pravila za medije koji se tretiraju kao dnevne informativne novine i na naslovnoj strani objavljuju naslov „Sevnula  p….” i da takva ista pravila važe i za „Politiku”. Mislim da je to društvo duboko bolesno, kao i da je takva profesija duboko bolesna ako neće da razdvoji te dve vrste novinarstva i te dve vrste novinara. Tu smo priliku propustili i sada nam ostaje da se nadamo da nečijom milošću ovaj zakon neće proći – rekao je Bujošević.


Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka, smatra da predložene zakonske promene samo pokazuju „da postoji kontinuitet vlasti koja nije spremna da razvlasti sebe u medijskoj sferi”. Namera vlasti da drastičnim sankcijama ograniči slobodu javnog informisanja, prema mišljenju Zorana Ivoševića, profesora Pravnog fakulteta Univerziteta „Union”, ovaj predlog povezuje sa zakonom o javnom informisanju iz 1998. godine, poznatijim kao Šešeljev zakon.


Ovaj akt se donosi po hitnom postupku a za to, prema njegovim rečima, nisu ispunjeni uslovi propisani skupštinskim poslovnikom. I Saša Janković, zaštitnik građana, uz kritiku suštinskih rešenja ukazao je i na proceduralni propust. Za zakon, za koji postoji veliki interes građana, prema Zakonu o državnoj upravi treba organizovati javnu raspravu, a to ovom prilikom nije učinjeno.


M. Petrić

Tagovi

Povezani tekstovi