Zakon o radiodifuziji bi trebalo menjati

On je istakao da je donošenjem Obavezujućeg uputstva Republičke radiodifuzne agencije (RRA) da Radio-televizija Srbije (RTS) mora da emituje direktan prenos sednica parlamenta, prekršen Zakon o radiodifuziji.
– Kulturni, naučni, sportski i drugi programi neće moći da budu emitovani na RTS zbog prenosa Skupštine, što je protivno Zakonu – objašnjava Veljanovski, dodajući da Zakon mora da se promeni ili da se poništi odluka RRA.
Prema njegovim rečima praksa demokratskih zemalja je da se emituju specijalne emisije o prenosima parlamenta, da se o sednicama izveštava u informativnim emisijama, „kao i da se direktno prenosi Skupština samo ako je u pitanju nešto veoma važno“.
Član Saveta RRA Goran Karadžić rekao je da RRA ima pravo da interveniše u programu javnog servisa, „a mi smo samo legalizovali postojeće stanje“.
– Donošenjem Uputstva nije se promenila suština, a to je da se RTS nije bunio oko prenosa Skupštine. Inače, građani Srbije imaju interes i pravo da sve što se govori u parlamentu i vide – naglasio je on. Karadžić je dodao da će Upravni odbor RTS tužiti RRA , „pa će Sud odlučiti da li smo prekršili Zakon ili ne“.
Pomoćnik ministra kulture zadužen za medije Dragan Janjić istakao je da je to ministarstvo predložilo formiranje parlamentarnog kanala, ali da trenutno nema raspoloživih frekvencija za takvu vrstu kanala, kao i to da bi nacionalne televizije mogle da prenose sednice parlamenta, ukoliko im se plati.
– Potrebno je da se nađe rešenje koje neće direktno intervenisati u uređivačku politiku RTS – naveo je Janjić. On je ukazao da, prema jednom istraživanju, samo nekoliko procenata građana gleda Skupštinu.
Direktor programa RTS Nikola Mirkov rekao je da RTS nije protiv televizijskih prenosa parlamenta i da niko iz javnog servisa Srbije ne osporava vrednoću RRA, ali da ga zanima zašto je doneto Obavezujuće uputstvo i pored dogovora RTS i Skupštine.
Slobodan Gavrilović, predsednik skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje, kazao je da se ne mogu izjednačiti direktan prenos Skupštine i javnost o njenom radu. On je objasnio da u svetu postoji mali broj zemalja koje emituju direktne prenose skupštinskih sednica, sa izuzetkom onih koje imaju digitalizaciju.


J. D.

Tagovi

Povezani tekstovi