Zakon pun zabrana ne vodi u Evropu

– I poslanici vladajuće koalicije i oni iz opozicije poseduju mogućnost razmišljanja i neće podržati one odredbe zakona koje nisu u skladu s demokratskim principima. Zakon koji ima mnogo zabrana sigurno nije ono čemu mi težimo, a to je ulazak u Evropsku uniju – kaže Gaće u razgovoru za „Građanski list“.


Šta je, po vašem mišljenju, najspornije u predlogu zakona?


– Sporno je nekoliko tačaka. Oni delovi koji sadrže zabranu. Mi smo odmah poslali primedbe Administrativnom odboru Skupštine Srbije. Posle smo od skupštine dobili svih 50 amandmana i među njima smo našli tri koji su veoma dobri. Jedan je da se briše odredba o zabrani blokade rada medija od 90 dana. To mora biti regulisano zakonom o stečaju, a ne izmenama zakona o medijima.


Drugi amandman je da se briše odredba o veoma otežanoj proceduri prodaje vlasništva, zato što smatramo da je svojina neprikosnovena i da se ona ne može regulisati ovim zakonom. Treći amandman je da se briše odredba prema kojoj se novonastali medij, ako se nije registrovao, nakon mesec dana rada mora ugasiti. To je apsurd. Ne može se zabraniti nešto što nije ni registrovano. Stav NUNS-a je da se iz zakona mora izbaciti sve ono što je vezano za neku zabranu. Ta tri amandmana dali smo Liberalno-demokratskoj partiji (LDP) i njihovi poslanici su preuzeli na sebe odgovornost da dalje razgovaraju o njima.


Ukoliko se i pored vaših zahteva za usvajanje određenih amandmana zakon usvoji u prvobitnom obliku, šta NUNS može učiniti da spreč njegovu primenu?


– NUNS je, možda, u ovih mesec i po dana izabrao teži put, a to je put uticaja preko institucija, što je u srpskom društvu mnogo teže nego odmah biti protiv. Mislim da je posle 5. oktobra 2000. godine promenjen sistem u Srbiji i da je moguće delovati preko institucija. U slučaju da se to desi, naravno da postoje dodatni mehanizmi preko kojih će NUNS vršiti pritisak na poslanike, pošto je skupština najviši demokratski organ koji postoji u Srbiji. Tražićemo potpuno povlačenje zakona. S druge strane, LDP je predložio da se krene u pisanje toga šta je medijska strategija u Srbiji, s obzirom na to da sada imamo nekoliko zakona koji regulišu medijsko poslovanje, a koji su suprotstavljeni međusobno.


Često pominjete LDP. Znači li to podršku određenoj političkoj opciji?


– Ne. Mi nikoga ne podržavamo, ni vlast ni opoziciju, i nismo ni u kakvim savezništvima ni sa jednom političkom opcijom. NUNS se odazvao pozivu LDP-a, kao što će se odazvati i drugim pozivima ako ih bude, a nadamo se da hoće, i održavati kontakte sa svima koji učestvuju ili pretenduju da učestvuju u kreiranju medijske politike u Srbiji. Predstavnici LDP-a saglasili su se i sa svim našim primedbama na aktuelni Predlog izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju, koje su, naglašavam, više puta predstavljene javnosti i dostavljene svim relevantnim akterima kad je zakonodavna procedura u pitanju. Naši ciljevi su jasni: obezbeđivanje podrške svojim stavovima, a ne davanje podrške bilo kojoj političkoj opciji.


Prva reakcija međunarodnih predstavnika u Srbiji čula se tek pre dva dana, i to od OEBS-a. Zašto su, po vašem mišljenju, ćutali?


– Nije tačno. OEBS je na samom početku, još pre mesec dana, upozorio na visoke kazne predviđene u izmenama zakona. Prema tome, nije tačno. Njihovo reagovanje bilo je vrlo dobro, odmah od početka. Ono što je NUNS-u juče prijalo jeste što su stavovi misije OEBS-a gotovo identični sa stavovima NUNS-a prema onome šta treba menjati u zakonu.


G. Lukić


 

Tagovi

Povezani tekstovi