Zakonodavstvo prilagoditi krizi

Svi učesnici su se saglasili da se zakoni koji su na snazi u ovoj oblasti moraju striktno primenjivati, a da je privremeno potrebno menjati propise kojima bi se relaksirali uslovi poslovanja medija. Radi što efikasnije borbe sa efektima globalne ekonomske krize nije neophodno menjati sve zakone po hitnom postupku, većje moguće parcijalne probleme rešavati uredbama i drugim propisima.


Apsolutna saglasnost je postignuta po predlogu da se oglašavanje piva i vina liberalizuje i u što kraćem roku učini dostupnim svim medijima.


Takođe, učesnici su se saglasili sa predlogom ANEM-a da se inicira sniženje naknade koje emiteri plaćaju Radio-difuznoj agenciji i RATEL-u, koje su sada drastično više nego u regionu, a usaglašen je i predlog da se snize takse koje se plaćaju SOKOJ-u i OFPS-u.


Predloženo je da se deo novca koji se iz prihoda RRA uplaćuje u Budžet Srbije preusmeri za pomoćelektronskim medijima, produkcijama, edukaciji u procesu digitalizacije, kao i da se budžetska sredstva namenjena medijima raspodeljuju po jasno utvrđenim kriterijumima, što uključuje i budžete lokalnih samouprava koji treba da obezbede ravnopravnost u finansiranju informisanja na lokalnom nivou.


Učesnici okruglog stola predlažu da se PDV plaća kvartalno, po realizovanom poslu, a ne unapred.


Takođe, zahteva se da državni organi striktno rade svoj posao i da se svi oblici pomoći opredele samo medijima koji uredno plaćaju porez i redovno ispunjavaju sve ostale zakonom i propisima utvrđene obaveze – kaže se u saopštenju NUNS-a.


R.D.

Tagovi

Povezani tekstovi